Producenci farb i środków chemicznych robią coraz więcej, by zrealizować ustanowione sobie cele związane ze zrównoważonym rozwojem. Wacker ustanowił właśnie specjalną nagrodę, która wręczana będzie co roku za pionierskie projekty w tym zakresie.

Wacker ustanowił nową nagrodę, która przyznawana będzie corocznie za projekty wspierające cele grupy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Do celów tych należy m.in. ograniczenie absolutnej emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 50% oraz całkowita neutralność klimatyczna do roku 2045.
Pierwsza nagroda już wręczona
Pierwsza nagroda Wacker Net Zero Award w wysokości 10 000 € wręczona została 27 października na tegorocznej konferencji Group Sustainability Conference w Monachium. Jak mówi Christian Hartel, prezes i dyrektor generalny Wacker Chemie AG:
Prawie rok temu Wacker ustanowił sobie bardzo ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym redukcję emisji gazów cieplarnianych przez nasze własne produkty i procesy oraz dalsze minimalizowanie zużycia surowców. Od tej pory w ramach grupy zainicjowanych zostało wiele mało- i wielkoskalowych projektów. By uhonorować i promować tę formę zaangażowania, firma postanowiła przyznać – w tym roku i kolejnych – nagrodę Wacker Net Zero Award.
Pierwszą nagrodę zdobyli technolodzy, którzy znacząco usprawnili proces produkcji siloksanu. Zwycięski zespół tworzą Martin Steuer z zakładu syntezy / hydrolizy chlorku metylu w fabryce w Nünchritz, Sebastian Kröner z działu Process Development w Central Engineering w Burghausen oraz Konrad Mautner z WACKER SILICONES Technology Management.
Mniej produktów ubocznych i sprawniejsza produkcja
Zwycięzcy opracowali proces, w którym duża część krzemoorganicznych produktów ubocznych hydrolizy chlorosilanów jest zwracana do zintegrowanego systemu produkcyjnego. Jak wyjaśnił dyrektor generalny Wacker:
Hydroliza chlorosilanów to kluczowy etap produkcji siloksanów, dlatego to jeden z centralnych procesów w naszej grupie. Dzięki pionierskiemu podejściu zwycięskiego zespołu możemy wyraźnie poprawić wydajność naszego zintegrowanego procesu produkcyjnego. Ograniczy to produkty uboczne oraz pomoże uniknąć kosztów utylizacji – plus dla środowiska oraz na rzecz zyskowności naszej produkcji.
Źródło: Wacker