REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pół miliona funtów na farby przeciwporostowe

Brytyjska agencja innowacji Technology Strategy Board przeznaczy 0,5 mln funtów na dwuletni program badawczy, którego celem będzie opracowanie nowej generacji farb przeciwporostowych. W przedsięwzięciu weźmie udział między innymi koncern AkzoNobel.

farby przeciwporostowe

Projekt dofinansowany przez Technology Strategy Board to kolejna szansa na niedrogie, efektywne i przyjazne środowisku farby przeciwporostowe. Fot. Rafikk (Wikimedia Commons)

Dotacja, którą otrzyma projekt związany z innowacyjnymi farbami przeciwporostowymi, została przyznana przez Technology Strategy Board w ramach konkursu Materials Innovation for a Sustainable Economy. Konkurs miał zachęcić producentów oraz jednostki badawcze do wspólnego poszukiwania nowoczesnych materiałów, które pomogą chronić środowisko.

Propozycję badań nad powłokami przeciwporostowymi przedstawił zespół w skład którego wchodzą oddział International Paint od AkzoNobel, Uniwersytet w Liverpoolu, Uniwersytet w Newcastle oraz Revolymer plc. Liderem grupy ma być AkzoNobel, pozostali członkowie zaś wspierać koncern dostarczając mu niezbędnych ekspertyz. Uniwersytet w Liverpoolu udostępni swój sprzęt do obróbki i funkcjonalizacji powierzchni oraz urządzenia do obrazowania, Revolymer plc zapewni wysokiej jakości polimery, zaś specjaliści z Uniwersytetu w Newcastle są gotowi wesprzeć projekt swą wiedzą na temat morskiej flory i fauny oraz procesu porastania statków.

Brytyjska agencja Technology Strategy Board wspiera innowacyjne projekty, które służą ochronie środowiska i przyspieszają rozwój ekonomiczny. Fot. Technology Strategy Board

Technology Strategy Board postanowił przeznaczyć na ten cel swoje środki, ponieważ porastanie kadłubów statków to w ostatnim czasie wyjątkowo drażliwy problem. Wiadomo, że opracowanie skutecznych metod walki z nim zmniejszyłoby ciężar statku, a tym samym zredukowałoby zużycie paliwa i emisję gazów cieplarnianych. Jest to więc cel, do którego zdecydowanie warto dążyć.

To już drugi tego typu projekt, w który angażuje się AkzoNobel. Poprzedni to powołany do życia przez Unię Europejską program SEAFRONT.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA