REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farba kredowa i farba mleczna – różnice i podobieństwa

Farba kredowa i farba mleczna – dwie propozycje do samodzielnego malowania mebli. Mówi się o nich, że są jak dwie utalentowane siostry. Podobne, ale jednak każda na swój sposób inna.

farba kredowa farba mleczna

Mebel pomalowany farbą mleczną. Fot. renovatura / flickr.com / CC-BY-SA-2.0

Farba mleczna. Fot. renovatura / flickr.com / CC-BY-SA 2.0

Rozważna i romantyczna

Trzymając się rodzinnego porównania, farba kredowa (chalk paint) jest stateczną starszą siostrą. Wiadomo, czego można się po niej spodziewać – dobrej adhezji na każdym podłożu i pięknego wykończenia. Inaczej sprawy wyglądają z nieprzewidywalną młodszą siostrzyczką, farbą mleczną. Ma swoje „humorki” i tak naprawdę trudno przewidzieć, jak się zachowa. Raz – będzie pięknie przylegać do podłoża, kiedy indziej zacznie się łuszczyć i odpadać. Taki jej urok.

Mleczna – łatwa w przygotowaniu, ale nietrwała

Farba mleczna jest za to w pełni bezpieczna dla środowiska i nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków. Niedowiarkowie mogą przygotować ją sobie samodzielnie – to bardzo proste i nie wymaga trudno dostępnych produktów. Wystarczy suchy pigment, odtłuszczone mleko i cytryna. Ale uwaga! Przygotowanej farby mlecznej – czy to kupnej, ale wymieszanej już z wodą, czy samodzielnie zrobionej – nie można długo przechowywać, bo się psuje. Jeśli zostawimy ją w temperaturze pokojowej, prawdopodobnie już następnego dnia zacznie śmierdzieć. Kupna farba mleczna w postaci suchego proszku może oczywiście postać dłużej, ale na pewno nie latami, chłonie bowiem wilgoć z powietrza, zbija się w grudki i po pewnym czasie nie nadaje się już do wykorzystania.

Kredowa – zrób to sam?

Farba kredowa zależnie od rozpuszczalnika i dodatków może być w pełni bezpieczna lub toksyczna. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na etykietę! Własnoręczne przygotowanie tego typu farby też jest możliwe, ale w praktyce polega ono na zmieszaniu farby akrylowej z cementem, gipsem lub węglanem wapnia. Niewątpliwą zaletą tego typu farby jest to, że można ją przechowywać dłużej. Resztkę można postawić na półce w schowku bez obawy, że następnego dnia zacznie cuchnąć.

Mebel pomalowany farbą kredową. Fot. Mariposas Furniture / flickr.com / CC-BY-ND 2.0

Rodzinne podobieństwa

Obydwa rodzaje farby są dostępne w wielu różnych kolorach. Farba mleczna jest o tyle wygodna, że jej odcień można modyfikować zmieniając ilość dodanego pigmentu (w przypadku farby przygotowywanej własnoręcznie) lub dodanej wody (w przypadku farby kupnej). Zarówno w przypadku farby mlecznej, jak i kredowej możliwe jest mieszanie farb w różnych odcieniach, żeby uzyskać ten wymarzony.

Pod względem aplikacji te dwie siostry łączy wiele podobieństw. Obydwie farby można nanosić przy pomocy pędzla, wałka lub natryskowo, obydwie też szybko schną, ogólnie więc są bardzo łatwe w aplikacji. Po naniesieniu warto dodatkowo zabezpieczyć warstwę farby, na przykład przy pomocy wosku. Zarówno farba mleczna jak i kredowa pięknie się starzeją, a pomalowany nimi mebel w stylu vintage będzie ozdobą każdego salonu.

Opracowano na podstawie:
Chalk Paint or Milk Paint? What’s the Difference?
Chalk paint & milk paint: compare/contrast

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
80%
20%
Ocen: 5
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. podobny efekt uzyskałem stosując do malowania faby z http://farbakredowa.pl

    Farby kredowe
    5 listopad 2014 at 10:07
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA