a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Udekoruj kominek na Święta!

Dekoracja gzymsu kominka to zadanie, z którym wiele osób ma problem. Warto jednak zwrócić uwagę na ten element wystroju, ponieważ jest to centralny punkt pomieszczenia, natychmiast rzucający się w oczy.

kominek

Fot. arch. Paint Quality Institute

Twoi goście oczekują, że serce twojego salonu, jakim jest kominek, zaskoczy ich czymś i zachwyci. Nie możesz ich zawieść! Skorzystaj z porad specjalistów Paint Quality Institute, a przekonasz się, że stworzenie ciekawej kompozycji na gzymsie nie jest tak trudne jak się wydaje.

Do dekoracji gzymsu może posłużyć wiele różnych rzeczy: lusterka, świeczniki, wazony, stare książki, ceramika gliniana, rzeźby, kwiaty, obiekty kolekcjonerskie… Niekiedy wystarczy jeden przedmiot – sugestywny obrazek czy zdobione lustro – zwykle jednak lepiej sprawdza się kompozycja złożona z kilku elementów. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, skorzystaj z następujących wskazówek:

1. Weź pod uwagę wygląd obudowy twojego kominka. Jeżeli jest piękna sama w sobie – na przykład zdobiona rzeźbionym drewnem – pozwól jej być gwiazdą i ogranicz się do kilku niewielkich bibelotów. Jeśli jest prosta i wymaga upiększenia – wykorzystaj więcej akcesoriów.

2. Zwróć uwagę na ustawienie elementów na gzymsie. Najprostsze rozwiązanie to oczywiście ustawienie największego przedmiotu na środku, po bokach natomiast umieszczenie mniejszych; jeśli jednak marzysz o czymś mniej oczywistym, postaw większy przedmiot na jednym końcu gzymsu, na drugim natomiast, dla przeciwwagi – mniejsze.

3. Pamiętaj, że w przypadku gzymsu mile widziane są nieparzystości. Jeśli to tylko możliwe, rozstaw elementy w pięciu lub trzech grupach – wtedy cała aranżacja będzie sprawiać wrażenie bardziej płynnej i harmonijnej, niż w przypadku rozstawienia symetrycznie dwójkami.

4. Dostosuj wysokość elementów, tak aby tworzyły miłą dla oka kompozycję. Najpopularniejszy układ to oczywiście wysokie elementy na środku, niższe po bokach, ale równie dobrze sprawdzi się konfiguracja odwrotna – niskie na środku, wysokie po bokach.

5. Zwróć uwagę nie tylko na rozstawienie elementów wzdłuż, ale i wszerz. Rozstaw je na różnych głębokościach gzymsu i pozwól im lekko na siebie zachodzić. W ten sposób pogodzisz zestawy przedmiotów dekoracyjnych, które są „z innej bajki”.

6. Ustal motyw przewodni i trzymaj się go. Bibeloty zgromadzone na gzymsie wyglądają bardziej spójnie, jeśli mają ze sobą coś wspólnego – na przykład wszystkie utrzymane są w charakterze rustykalnym, nawiązują do aktualnej pory roku itd.

Załóżmy, że udało ci się osiągnąć zamierzony efekt i twój kominek prezentuje się dokładnie tak jak chciałeś. Podkreśl, że to serce pokoju – ustaw po bokach wysokie, smukłe przedmioty (kwiaty doniczkowe, świeczniki lub regały), które zwrócą na niego uwagę.

A co jeśli nie masz kominka? Nic straconego, możesz go stworzyć. Bez problemu „oszukasz” wizualnie swoich gości, ustawiając lub wieszając na ścianie w centralnym punkcie pomieszczenia podłużny regał i rozstawisz na nim przedmioty tak jak na gzymsie kominka. Pomyśl o tym! Przekonasz się, że taki centralny punkt, umiejętnie udekorowany, doda całemu wnętrzu ciepła i przytulności. Idealna propozycja na długie zimowe wieczory.

Jeśli chcesz pomalować obudowę kominka pamiętaj o tym, by wybrać wysokiej jakości farbę odporną na zabrudzenia, najlepiej zmywalną. Dotyczy to również farb ściennych w pomieszczeniu z kominkiem – są one stale narażone na cyrkulację gorącego powietrza i na osadzanie się drobinek sadzy.

Należy też dostosować farbę do zakresu temperatur, na jaki będzie narażona. Większość tradycyjnych farb do malowania ścian wewnętrznych znosi temperatury do 70°C. Jeśli jednak obudowa twojego kominka nagrzewa się bardziej, pomyśl o farbie bardziej odpornej na temperaturę.

Źródło: Paint Quality Institute, Projektoskop, Murator Dom