REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanocząstki srebra chronią fasady przed porastaniem

Eksperyment brytyjskich badaczy wykazał, że emulsje z dodatkiem nanocząstek srebra mogą skutecznie zabezpieczyć fasady przed porastaniem. Zapewniają tym samym większą trwałość i estetyczny wygląd ściany.

nanocząstki srebra

Nanocząstki srebra mogą pomóc w utrzymaniu fasady przez długie lata w doskonałym stanie. Fot. val-j (freeimages.com)

Brytyjscy naukowcy dodali różne ilości nanocząstek srebra do gęstych, pseudoplastycznych wodnych emulsji silanów i siloksanów i zbadali ich właściwości przeciwporostowe. Sprawdzili między innymi w jakim stopniu powstała powłoka odpycha wodę, na ile odporna jest na porastanie i jak zmienia się pod kątem estetyki. Aby ocenić penetrację podłoża przez środek przeciwporostowy dokonano badania porowatości i sorpcyjności.

Okazało się, że dodatek nanocząstek nie wpływa niekorzystnie na penetrację podłoża przez środek przeciwporostowy, nasila natomiast odpychanie wody i pozwala zachować w nienaruszonym stanie morfologię i wygląd podłoża. Stwierdzono, że do skutecznej konserwacji fasady wystarczą niewielkie koncentracje nanocząstek – poniżej 0,5% wagowych.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie International Biodeterioration & Biodegradation.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA