REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nagroda EPA za ekologiczne poliuretany

Tegoroczna nagroda Presidential Green Chemistry Challenge Award została przyznana firmie HCT, która opracowała przyjazne środowisku poliuretany, nie wykorzystujące izocyjanianów.

EPA ekologiczne poliuretanyJak wykazały najnowsze badania, służące powszechnie do otrzymywania poliuretanów izocyjaniany powodują problemy ze skórą i oddychaniem, a w dłuższej perspektywie wywoływać mogą astmę lub nawet doprowadzić do śmierci. Są również toksyczne dla środowiska naturalnego.

Dlatego też amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), która co roku przyznaje nagrodę Presidential Green Chemistry Challenge Award, postanowiła tym razem wyróżnić firmę Hybrid Coating Technologies (HCT) za nową, bezpieczną i przyjazną środowisku formułę poliuretanów.

Dobre właściwości, przystępna cena

Hybrydowe, nie zawierające izocyjanianów poliuretany (po angielsku w skrócie HNIPU) otrzymywane są poprzez reakcję między mieszaniną mono- i wielocyklicznych węglanów, oligomerami epoksydowymi oraz alifatycznymi lub cykloalifatycznymi poliaminami posiadającymi pierwszorzędne grupy aminowe.

Jak wykazały testy, otrzymany w ten sposób polimer – który może być wykorzystany do produkcji farb i pianek – ma lepszą odporność mechaniczną i chemiczną, jest też stosunkowo niedrogi.

Pozytywny oddźwięk

HCT produkuje dziś farby na bazie ekologicznych poliuretanów w ilości 100 000 ton rocznie. Klienci donoszą, że po przejściu na ten rodzaj materiałów ich wydatki zmniejszyły się o 30-60%, ponieważ nowego typu powłoki są bezpieczniejsze i bardziej wytrzymałe. W ciągu najbliższych dwóch lat do sprzedaży mają też zostać wprowadzone nanoszone natryskowo pianki poliuretanowe na bazie tego ekologicznego polimeru.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA