REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Carbon black do roku 2022 – raport Ceresany

Producenci pigmentu carbon black mogą w najbliższym czasie spać spokojnie. Jak twierdzą analitycy Ceresany, będzie się on dobrze sprzedawał i coraz częściej wykorzystywany będzie również przy produkcji tuszów i farb.

carbon black

Carbon black jest wciąż wykorzystywany przede wszystkim do produkcji opon, ale coraz większą rolę gra
również w branży farbiarskiej. Fot. aquababe / Foter.com / CC BY-NC

Zgodnie z najnowszymi prognozami instytutu Ceresana do roku 2022 produkcja pigmentu carbon black sięgnie 15 mln ton. Obecnie jest on używany przede wszystkim w roli wypełniacza przy produkcji opon – w roku 2014 sektorowi temu odpowiadało ok. 70% światowego zapotrzebowania na carbon black.

Na drugim miejscu pod względem wykorzystania tego związku jest produkcja elementów gumowych dla przemysłu (chemicznego, mechanicznego, elektrycznego i elektronicznego) oraz budownictwa. Natomiast udział wytwórstwa tuszy, tworzyw sztucznych oraz farb i powłok w światowym wykorzystaniu pigmentu carbon black jest póki co niewielki (poniżej 10%), ale za to dynamicznie rośnie – w ciągu roku 2014 zwiększył się z 2,9% do 4,5%.

W roku 2014 aż 60% światowej produkcji pigmentu carbon black pochodziło z rejonu Azji i Pacyfiku. Na drugim miejscu znalazła się Ameryka Północna, a na trzecim – Europa Wschodnia. Przewiduje się, że w najbliższym czasie liczba fabryk wytwarzających carbon black w krajach azjatyckich jeszcze wzrośnie, zwiększając przewagę tego regionu nad resztą świata.

To już druga edycja raportu Ceresany poświęconego światowemu rynkowi pigmentu carbon black. Specjaliści dokonali analizy sytuacji w 22 najważniejszych krajach na świecie, pod względem zastosowania podzielili zaś rynek na siedem segmentów: Opony, Guma – branża samochodowa, Guma – przemysł i budownictwo, Guma – inne, Tworzywa sztuczne, Tusze drukarskie oraz Farby i Powłoki. Jeśli chodzi o regiony geograficzne, wydzielono Europę Zachodnią, Europę Wschodnią, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję i Pacyfik oraz Bliski Wschód / Afrykę.

Na stronie instytutu znaleźć można broszurę zawierającą więcej informacji oraz orientacyjne dane w formie graficznej.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA