a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNagroda EPA za ekologiczne poliuretany

Nagroda EPA za ekologiczne poliuretany

Tegoroczna nagroda Presidential Green Chemistry Challenge Award została przyznana firmie HCT, która opracowała przyjazne środowisku poliuretany, nie wykorzystujące izocyjanianów.

EPA ekologiczne poliuretanyJak wykazały najnowsze badania, służące powszechnie do otrzymywania poliuretanów izocyjaniany powodują problemy ze skórą i oddychaniem, a w dłuższej perspektywie wywoływać mogą astmę lub nawet doprowadzić do śmierci. Są również toksyczne dla środowiska naturalnego.

Dlatego też amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), która co roku przyznaje nagrodę Presidential Green Chemistry Challenge Award, postanowiła tym razem wyróżnić firmę Hybrid Coating Technologies (HCT) za nową, bezpieczną i przyjazną środowisku formułę poliuretanów.

Dobre właściwości, przystępna cena

Hybrydowe, nie zawierające izocyjanianów poliuretany (po angielsku w skrócie HNIPU) otrzymywane są poprzez reakcję między mieszaniną mono- i wielocyklicznych węglanów, oligomerami epoksydowymi oraz alifatycznymi lub cykloalifatycznymi poliaminami posiadającymi pierwszorzędne grupy aminowe.

Jak wykazały testy, otrzymany w ten sposób polimer – który może być wykorzystany do produkcji farb i pianek – ma lepszą odporność mechaniczną i chemiczną, jest też stosunkowo niedrogi.

Pozytywny oddźwięk

HCT produkuje dziś farby na bazie ekologicznych poliuretanów w ilości 100 000 ton rocznie. Klienci donoszą, że po przejściu na ten rodzaj materiałów ich wydatki zmniejszyły się o 30-60%, ponieważ nowego typu powłoki są bezpieczniejsze i bardziej wytrzymałe. W ciągu najbliższych dwóch lat do sprzedaży mają też zostać wprowadzone nanoszone natryskowo pianki poliuretanowe na bazie tego ekologicznego polimeru.

Źródło: european-coatings.com