Producent chemii wdrożył w swoim zakładzie w USA nowy proces, który pozwoli znacznie obniżyć ślad węglowy. Ośrodek specjalizuje się w produkcji sody kalcynowanej.
Firma Solvay oficjalnie zainaugurowała uruchomienie procesu RTO (ang. regenerative thermal oxidation) w swoim zakładzie w Green River (Wyoming, USA). Jak podkreśla producent, jest to krok milowy na jego drodze do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz napędzania zrównoważonego rozwoju.
Mniejsza emisja o 20% rocznie
Nowa technologia ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w fabryce w Green River o 20% rocznie, wspierając Solvay w dążeniu do ograniczenia całkowitej emisji o 4% do 2025 roku (w stosunku do 2021). Jak komentuje Philippe Kehren, dyrektor generalny Solvay:
System umacnia pozycję Green River jako wzorcowego ośrodka zrównoważonej produkcji sody kalcynowanej oraz stanowi ważny krok na naszej drodze do zmniejszania globalnego śladu węglowego. Osiągnięcie neutralności węglowej wymaga ambicji i poświęcenia, dlatego jestem dumny z wysiłków podejmowanych przez nasz zespół.
Przy równoczesnym zmniejszaniu śladu węglowego, Solvay zwiększa produkcję sody kalcynowanej w odpowiedzi na rosnące potrzeby. Trwa realizacja projektu rozszerzenia produkcji o 600 kiloton, która ukończona ma zostać na początku 2025 roku.
Jedna z siedmiu fabryk
Fabryka w Green River to jeden z siedmiu zakładów Solvay na świecie produkujących sodę kalcynowaną. Dostarczana jest ona do różnych sektorów przemysłu – m.in. wykorzystuje się ją w procesie produkcji szkła, paneli słonecznych oraz akumulatorów pojazdów elektrycznych.
Źródło: Solvay