a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiAdam Niklewicz i znikający mural w Hartford

Adam Niklewicz i znikający mural w Hartford

Na ścianie starej synagogi w Hartford w stanie Connecticut powstał mural widoczny tylko, gdy ściana jest mokra – na przykład podczas deszczu. Przedstawiające legendarny dąb Chater Oak malowidło to dzieło urodzonego w Polsce artysty, Adama Niklewicza.

mural Adam Nilewicz

Fot. Wadsworth Atheneum Museum of Art

Mural Adama Niklewicza zaskakuje oryginalnym pomysłem. Do stworzenia zarysu drzewa wykorzystany został ogromny szablon i farby odpychające wodę. Dzięki temu, że pod wpływem wilgoci – czy to wody ze spryskiwacza, czy w postaci deszczu – cegły ciemnieją, po zmoczeniu ściany widoczny jest na niej tylko zarys dębu, utworzony przez powierzchnie nie pokryte hydrofobową farbą.

Projekt Capital City Canvas, w ramach którego powstał mural, jest inicjatywą m.in. władz stanu Connecticut. Nieprzypadkowo na ścianie synagogi pojawił się właśnie dąb – to słynny historyczny symbol, nawiązujący do sławnego dębu Charter Oak. Zgodnie z legendą to w zagłębieniu tego szlachetnego drzewa kapitan Joseph Wadsworth ukrył w 1687 r. Kartę Connecticut (ang. Connecticut Charter – stąd nazwa dębu), dokument stanowiący o niezależności Connecticut od władz brytyjskich, aby ocalić go przed zniszczeniem. W ten sposób dąb stał się symbolem niepodległości Stanów Zjednoczonych. Jako taki utrwalony został też na słynnym obrazie Charlesa De Wolfa Brownwella The Charter Oak z 1857 roku, powstałym w rok po obaleniu przez burzę tego ponad tysiącletniego drzewa.

Dzieło Niklewicza jest nawiązaniem do tego słynnego obrazu i zarazem symbolu niezwykle ważnego dla stanu Connecticut. Wykorzystując innowacyjne techniki malarskie i zdobiąc centrum miasta łączy przeszłość z teraźniejszością. Prócz historycznego kontekstu odwołuje się jednak równocześnie, jak zauważa sam autor, do natury, zarówno poprzez formę („rozkwita” na ścianie pod wpływem deszczu) jak i treść.

Więcej informacji na temat projektu oraz samego artysty znaleźć można na stronie Capital City Canvas. Zachęcamy do obejrzenia materiału dotyczącego idei oraz powstawania muralu:
[vimeo]http://vimeo.com/50738732[/vimeo]

Źródła:
Wadsworth Atheneum Museum of Art
Capital City Canvas