Dwa duże koncerny chemiczne podpisały umowę w sprawie dostarczenia przez jeden drugiemu amoniaku o obniżonym śladzie węglowym. Otrzymywane z niego będą m.in. środki do sieciowania farb podłogowych i antykorozyjnych.
Firmy Evonik i BASF ogłosiły porozumienie w sprawie dostarczenia przez BASF amoniaku BMBcert™. Krok ten dowodzi, że oba podmioty są zaangażowane w rozwijanie i użytkowanie produktów o niskim śladzie węglowym.
Amoniak do otrzymania środków sieciujących
Zarówno BASF, jak i Evonik poszerzają swoją ofertę o produkty na bazie amoniaku wykorzystujące zbalansowane podejście do biomasy. Jak komentuje dr Jens Aßmann, Vice President Business Management Ammonia Value Chain and Operations Amino Resins w BASF:
Evonik i BASF mają wspólną wizję – jesteśmy przekonani, że branża chemiczna może ulec transformacji i zastąpić surowce kopalne odnawialnymi. Umowa na dostarczenie amoniaku BMBcert to krok milowy dla nas obojga.
Włączając otrzymany od BASF amoniak w swoje procesy produkcyjne wyróżnione certyfikatem ISCC PLUS, Evonik dowodzi swojego zaangażowania w rozwój bardziej zrównoważonej gospodarki oraz realizację swoich celów dotyczących ograniczenia emisji. Amoniak BMBcert zostanie wykorzystany m.in. produkcji takich zrównoważonych produktów jak środki sieciujące VESTAMIN® IPD eCO czy VESTAMID® eCO Polyamide 12. Są one wykorzystywane do sieciowania m.in. podłóg przemysłowych oraz farb morskich i antykorozyjnych.
Biometan i odnawialna energia
BASF stosuje zbalansowane podejście do biomasy, by zastąpić surowce kopalne na początku procesu produkcyjnego, stosując biometan z bioodpadów. Zbalansowany produkt jest certyfikowany zgodnie ze standardami ISCC PLUS. Ponadto w procesie produkcji amoniaku BASF wykorzystuje energię elektryczną z odnawialnych źródeł, co dodatkowo obniża ślad węglowy.
Źródło: Evonik