REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wzornik RAL F9

Zestaw kolorów RAL F9, wariant wzornika RAL Classic który powstał w latach osiemdziesiątych, zawiera odcienie stosowane przez niemiecką Bundeswehrę jako element kamuflażu wojskowego.

RAL F9

fot. jmjvicente (rgbstock.com)

Przez długi czas wojskowe pojazdy i urządzenia malowane były farbą w standardowym odcieniu RAL 6014 yellow olive. Dopiero w latach 70., aby poprawić kamuflaż, opracowano inne odcienie lepiej spełniające swoją funkcję. Nacisk położono na to, aby były one niewidoczne również w podczerwieni (po użyciu noktowizora). W ten sposób zarówno w świetle widzialnym, jak i w podczerwieni elementy w tych kolorach są nieodróżnialne od tła (liści roślin, ziemi). Zestaw kolorystyczny RAL F9, który opracowany został w 1984 roku, obowiązuje dziś powszechnie dla pojazdów i sprzętów wojskowych.

RAL F9 składa się praktycznie tylko z trzech kolorów:
RAL 6031 – bronze green (brązowozielony),
RAL 8027 – leather brown (skórzany brąz),
RAL 9021 – tar black (smolisty czarny).

Źródła:
Wikipedia, unitycolor.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA