Najnowsze badania wykazują, że 11% wszystkich chorób dotykających współcześnie ludzi jest związane z niekorzystnym wpływem na zdrowie materiałów budowlanych. Dyskusja nad ochroną przeciwgrzybiczą ścian jest więc dziś bardzo na czasie. Z myślą o opracowaniu bezpiecznych i efektywnych materiałów zawierających biocydy powstał projekt Axioma.
Zagrzybione ściany i sufity to obecnie bardzo powszechny problem. Aż 35% budowniczych i agentów nieruchomości stwierdza, że grzyby na ścianach pojawiają się w budowanych lub sprzedawanych przez nich budynkach. Nie znaczy to oczywiście, że możemy tę kwestię zignorować. Może się to bowiem skończyć tragicznie dla naszego zdrowia (przyczyniając się do rozwoju astmy i innych schorzeń dróg oddechowych), a także z czasem doprowadzić do osłabienia struktury budynku.
Obecnie stosuje się w ramach ochrony przeciwgrzybiczej farby ze specjalnymi dodatkami, jednak spełniają one swoją funkcję jedynie przez średnio od pół roku do dwóch lat, a więc zdecydowanie zbyt krótko. Przyczyną jest nieefektywne i zbyt gwałtowne uwalnianie biocydów. Jeśli proces ten nie jest w żaden sposób kontrolowany, środek grzybobójczy „wycieka” z powłoki w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, a później jego zawartość jest już zbyt mała, aby mógł spełniać swoją rolę.
Technolodzy pracujący nad projektem Axioma postawili sobie za cel stworzenie materiału, który uwalniał będzie biocydy tylko, gdy zajdzie taka potrzeba. Miałby on więc reagować na wzrost poziomu zawilgocenia oraz na enzymy pojawiających się natychmiast szkodliwych mikroorganizmów. W ten sposób działanie grzybobójcze byłoby okresowo utajone, po to aby objawić się w momencie intensywnego rozwoju pleśni i natychmiast zlikwidować problem.
Na realizację projektu przewidziano cztery lata, w ciągu których opracowane mają zostać farby, gipsy i poddane obróbce materiały ceramiczne o skutecznym działaniu biobójczym. Do programu przyłączyło się kilkanaście firm i instytucji europejskich, przede wszystkim z Holandii, Hiszpanii i Włoch. Pełną listę uczestników oraz szczegółowe informacje na temat projektu Axioma znaleźć można na stronie axioma-project.eu.