REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wystawa EyesOn Design – samochody budzące emocje

W ciągu ponad stu lat swojego istnienia poczciwy samochód przeszedł ogromną metamorfozę. Mody się zmieniały, różne dekady miały różne kanony piękna, do głosu dochodziła także funkcjonalność... Coroczna wystawa EyesOn Design zachęca, by przyjrzeć się tej fascynującej ewolucji. To prawdziwe święto wszystkich projektantów oraz miłośników i kolekcjonerów samochodów.

EyesOn Design

Wystawa EyesOn Design to okazja do śledzenia metamorfozy, jakiej na przestrzeni lat uległy projekty samochodów. Fot. arch. EyesOn Design (eyesondesign.org)

Wystawa EyesOn Design powstała w roku 1987 z inicjatywy projektantów amerykańskiej Wielkiej Trójki – General Motors, Forda i Chryslera. Miała zbliżyć do siebie projektantów, a także wesprzeć finansowo pomagającą niewidomym i osobom z problemami widzenia organizację Detroit Institute of Ophthalmology (co zresztą czyni do dziś i przekazała już na ten cel ponad 4 mln $). Początkowo kameralna impreza z roku na rok coraz bardziej się rozrastała, przyciągając nowe rzesze fachowców, kolekcjonerów, wytwórców lub po prostu miłośników aut.

Jest to wydarzenie unikatowe, bo w odróżnieniu od innych tego typu imprez samochodowych nie kładzie nacisku na jakość wykonania czy innowacyjność projektu, ale na emocje, które ten projekt budzi, na jego wewnętrzny charakter i wrażenia estetyczne. Na wystawie królują więc nie tylko najnowsze projekty, ale i stare modele po renowacji oraz samochody koncepcyjne.

W ten sposób coroczna wystawa EyesOn Design jest pięknym przekrojem przez historię projektowania samochodów. Pozwala prześledzić, jak na przestrzeni lat zmieniały się projekty, ale również wykorzystywane materiały, od których bardzo zależał kształt modelu i ostateczny efekt wizualny. Także formuły farb samochodowych i techniki lakiernicze poszły bardzo do przodu, pozwalając projektantom rozwinąć skrzydła fantazji.

Każdego roku wystawie towarzyszy pewien motyw przewodni, a spośród zgłoszonych projektów wybierane są te, które najlepiej się w niego wpisują. Myśl przewodnia tegorocznej wystawy, która odbędzie się 25 czerwca, to „Wpływ projektów samochodów na kulturę popularną”.

Z działalnością EyesOn Design powiązane są różnego rodzaju nagrody. Jedną z nich jest EyesOn Design Lifetime Design Achievement dla najwybitniejszych projektantów. W tym roku zdobył ją Peter Schreyer, naczelny projektant Grupy Huyndai oraz Kia Motors.

Volvo Concept XC Coupe. Fot. arch. Volvo

Z kolei na nagrodę EyesOn Design mogą też liczyć projekty wystawione podczas North American International Auto Show (NAIAS). Wyróżnienia przyznawane są w różnych kategoriach, wśród których w tym roku pojawiła się jedna nowa – Innowacyjne wykorzystanie koloru, grafiki i materiałów. Nagrodę w tej kategorii ufundowała firma Axalta Coating Systems, dlatego z wielką radością przyjęła ona wiadomość, że wyróżnienie postanowiono przyznać pojazdowi Volvo Concept XC Coupe (zdjęcie), który dumnie „nosi” lakiery właśnie marki Axalta.

Więcej informacji na temat EyesOn Design na stronie internetowej imprezy.

Źródło: EyesOn Design, Axalta Coating Systems

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA