REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wyniki BASF i Tikkurila w I kw. 2013

Mimo kryzysu w Europie koncerny BASF i Tikkurila zdołały w pierwszym kwartale roku 2013 uzyskać zadowalające wyniki finansowe.

BASF Tikkurila

Tegoroczne spotkanie udziałowców BASF. Fot. arch. BASF

W przypadku firmy Tikkurila dochód spadł co prawda w stosunku do pierwszego kwartału 2012 o 6,9%, czego przyczyną była zimna wiosna i mniejsza ilość podejmowanych prac malarskich. Ponadto nieco mniejsze zyski zanotowano na rynku rosyjskim, gdzie mniejsze tempo rozwoju ekonomicznego spowodowało spadek sprzedaży, a także w Szwecji, gdzie szczególnie we znaki dała się koncernowi agresywna konkurencja. Jeśli jednak chodzi o zysk operacyjny (EBIT) firmy przed wydatkami specjalnymi, pozostał on na równie wysokim poziomie co w zeszłym roku (10,1 mln euro). Jest to zasługą programów zwiększenia efektywności, a także stabilizacji cen surowców.

Erkki Järvinen – prezes koncernu – podkreśla, że tak czy inaczej pierwszy kwartał roku o niczym nie przesądza. Decydujący będzie okres letni, w którym podejmuje się najwięcej inwestycji malarskich na świeżym powietrzu. Celem firmy Tikkurila jest utrzymać całoroczne dochody na poziomie uzyskanym w roku 2012.

Powodów do zmartwienia nie ma również BASF. Zgodnie z wynikami zaprezentowanymi na dorocznym spotkaniu udziałowców w Mannheim dochód koncernu wyniósł 19,7 mld euro i zwiększył się o 5% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. EBIT przed wydatkami specjalnymi ukształtował się na poziomie 2,2 mld euro (wzrost o 10%), zaś zaproponowana wysokość dywidendy wzrosła o 0,10 euro i wyniosła 2,6 euro.

Tak pozytywne rezultaty są jednak zasługą przede wszystkim sprzedaży produktów dla rolnictwa. W segmencie tym (podobnie jak w sektorze olejowo-gazowym) zanotowano wyjątkowo wysoki popyt. Wymierne korzyści przyniosły również efekty cenowe oraz przejęcie firmy Becker Underwood.

Szczegółowe zestawienia wyników finansowych obu firm znaleźć można na oficjalnej stronie koncernu BASF i Tikkurila.

Źródło: BASF, Tikkurila

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA