a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneWyniki AkzoNobel w trzecim kwartale roku 2012

Wyniki AkzoNobel w trzecim kwartale roku 2012

AkzoNobel opublikował wyniki finansowe swoich działań w trzecim kwartale roku 2012. Zanotowano 6-procentowy wzrost dochodu w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim, spowodowany efektami walutowymi oraz zmianami cen. Zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) wzrósł natomiast o 7% i wyniósł 540 milionów euro.

Podobnie jak w poprzednim kwartale, najlepiej wypadł sektor Performance Coatings, który zwiększył swe dochody o 13%, zaś EBITDA – o 29%. Tak korzystna sytuacja jest spowodowana przejęciem kilku firm przez Industrial Coatings oraz dużym zapotrzebowaniem na powłoki ochronne (dział Protective Coatings). W przypadku sektora Specialty Chemicals dochód wzrósł o 3%, o 5% spadł natomiast zysk operacyjny przed amortyzacją. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak sektor Decorative Paints zajmujący się produkcją farb dekoracyjnych – jego dochód nie zwiększył się w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku, wskaźnik EBITDA natomiast zanotował spadek o 1%. Skutki kryzysu na rynku Europejskim oraz w Ameryce Łacińskiej są jednak częściowo równoważone przez rosnącą objętość produkcji oraz coraz wyższe dochody w Chinach i Północnej Azji.

Keith Nicols, dyrektor finansowy AkzoNobel, zwraca uwagę na sukcesy finansowe koncernu mimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej. Kryzys jest najsilniej odczuwany w europejskim sektorze farb dekoracyjnych, dlatego też ten obszar działań znajdzie się w najbliższym czasie w centrum uwagi zarządu. Spore nadzieje wiąże się z ogłoszonym w październiku 2011 programem dążącym do poprawienia osiągnięć firmy, który obecnie jest w toku. Zgodnie z prognozami do końca 2012 roku ma on przynieść firmie 200 milionów euro zysku.

Źródło: www.akzonobel.com