REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wybór koloru na ściany – 8 nieoczywistych wskazówek

Dobór koloru ścian może być poważnym problemem, dlatego w każdym magazynie wnętrzarskim znajdziesz dziesiątki rad, jak się z tym uporać. Większość z nich skupia się jednak na tych samych zagadnieniach, tymczasem portal Chromologist proponuje osiem nieco mniej oczywistych trików, które mogą się okazać bardzo pomocne.

wybór koloru

Fot. The Chromologist

1. Może już wiesz, czego szukasz? Może decyzja jest tak trudna, bo podświadomie już wiesz, jaki kolor chciałbyś zobaczyć na swoich ścianach, ale nie potrafisz go przywołać? Sięgnij do zakamarków pamięci i zastanów się, czy nie zobaczyłeś go na przykład wewnątrz odwiedzonego niedawno sklepu, albo u przyjaciół, albo na Facebooku? Być może jest gdzieś na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko chwila zastanowienia.

2. Zwróć uwagę na ekspozycję okien. Naturalne światło ma naprawdę ogromny wpływ na to, jak ostatecznie prezentował się będzie kolor naszej ściany. Chcesz wiedzieć, jak je wykorzystać? Przeczytaj nasz tekst.

3. Nie zapomnij o tym, że kolory na zewnątrz wyglądają na jaśniejsze. Kupując farbę elewacyjną pamiętaj o tym, że jej odcień będzie się na zewnątrz wydawał o jakieś dwa-trzy tony jaśniejszy niż w pomieszczeniu. Stojąc więc przed sklepową paletą wybierz kolor nieco ciemniejszy niż ten, który chciałbyś widzieć na swojej elewacji.

4. Źródła światła też się liczą. Nie tylko naturalne, ale i sztuczne światło gra dużą rolę w postrzeganiu kolorów. Odcień na ścianie będzie się prezentował inaczej w żółtawym świetle zwykłej żarówki, a inaczej w blasku jarzeniówki albo diod LED, których światło jest lekko niebieskie. Dlatego bezpiecznie jest obejrzeć najpierw próbkę danej farby w różnym oświetleniu.

5. Niektóre kolory nie sprawdzają się na dużych powierzchniach. Na nogach stolika lub gałkach od szuflad będą się prezentować pięknie, ale na ścianie mogą być nie do zniesienia. I określenie „oszałamiający” niestety nabierze nowego znaczenia…

6. Chcesz optycznie zmniejszyć lub zwiększyć pomieszczenie? Skup się na suficie. Jeśli chcesz, by optycznie się podniósł, pomaluj go wraz ze ścianami na ten sam kolor. Jeśli natomiast w pokoju czujesz się jak w fabrycznej hali, zastosuj na suficie inny odcień niż na ścianach i przeciągnij go aż do linii wiszących na ścianie obrazów.

7. Zadbaj o to, by wszystko pasowało. Odcień ścian jest oczywiście ważny, ale może wyglądać fatalnie w połączeniu z niedopasowanymi dodatkami. Jakiego koloru są twoje zasłony? Masz drewniany parkiet? Czy na ścianie wisi obraz, który stanowi centralny punkt pomieszczenia? W jakich jest utrzymany barwach? Pozornie to drobnostki, ale mogą się okazać naprawdę pomocne.

8. Wykorzystaj to, co masz. Czasem lepiej jest pogodzić się z obecnym stanem rzeczy. Masz mały, ciemny pokoik z oknami na północ? Nie próbuj na siłę go rozjaśniać, kładąc na ściany jasne farby, ale spróbuj stworzyć w nim intymny nastrój, stawiając na ciemne, stylowe odcienie.

Opracowano na podstawie: The Chromologist

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA