Mimo chwilowych załamań związanych z pandemią COVID-19, światowe budownictwo intensywnie się rozwija. To zaś oznacza duże zapotrzebowanie na produkty z branży chemii budowlanej, takie jak żywice akrylowe czy przemysłowe farby podłogowe – wynika z raportów Allied Market Research i Fact.MR.
Zgodnie z raportem Allied Market Research wartość światowego rynku żywic akrylowych w 2020 roku wyniosła 18,7 mld $. Do roku 2028 ma ona już osiągnąć 28,3 mld $, co oznacza wzrost w tempie 5,2% rocznie.
Szeroko stosowane żywice akrylowe
Rozwój rynku napędza przede wszystkim zapotrzebowanie ze strony budownictwa oraz branży samochodowej. Żywice akrylowe dzięki swoim dobrym właściwościom są szeroko stosowane jako spoiwo w przemyśle farb i powłok, także przemysłowych.
Według ekspertów to właśnie farby i powłoki będą sektorem zastosowań żywic akrylowych, który będzie się najszybciej rozwijał. Jako składnik farb żywice akrylowe zapewniają odporność na wysokie temperatury oraz bardzo dobrą wytrzymałość.
Trendy na rynku
Pod względem typu dominują żywice na bazie wody i to one będą najszybciej się rozwijać w najbliższych latach. Klienci bowiem coraz częściej poszukują przyjaznych środowisku, wodorozcieńczalnych rozwiązań.
Jeśli natomiast chodzi o końcowego użytkownika, największy udział na rynku przypada sektorowi budownictwa. Ponieważ liczba projektów budowlanych na całym świecie rośnie, zwiększa się również popyt na żywice akrylowe. Prym wiedzie pod tym względem Azja i Pacyfik.
Farby podłogowe wracają do gry
Z rozwojem budownictwa związane jest także coraz większe zapotrzebowanie na farby podłogowe. Według raportu Fact.MR rynek tego typu powłok do roku 2031 ma rosnąć tempie 3% rocznie, dzięki czemu w 2031 będzie już wart 7 mld $.
Nie bez wpływu na sektor była co prawda pandemia COVID-19 – podczas gdy w roku 2019 producenci farb podłogowych odnotowali rekordową sprzedaż prawie 6 mld $, w roku 2020 spadła ona do 5 mld $. Obecnie jednak branża podnosi się z kryzysu.
Także tu dużym zainteresowaniem cieszą się przyjazne środowisku rozwiązania, w tym farby na bazie naturalnych surowców. Spory będzie również udział coraz popularniejszych farb poliasparaginowych.
Źródło: coatingsworld.com