REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

W Warszawie trwa Graphene Week

Ok. 700 naukowców z ponad 40 krajów, a wśród nich laureat Nagrody Nobla Konstantin Nowosiołow, zjechało do Warszawy, by wziąć udział w Graphene Week. Jest to trwająca tydzień międzynarodowa konferencja poświęcona grafenowi oraz możliwościom jego wykorzystania.

Graphene Week

Prof. Konstantin Novoselov na Graphene Week w Warszawie. Fot. arch. Graphene Flagship

Konferencja Graphene Week jest organizowana przez Komisję Europejską co roku w ramach Graphene Flagship – 10-letniego programu UE poświęconego badaniom nad grafenem. Skupiający 150 partnerów z 23 krajów projekt rozpoczął się w roku 2013, a więc potrwa jeszcze siedem lat.

Fakt, że tegoroczna konferencja odbywa się właśnie w Warszawie, to wyraz uznania Komisji dla prac naukowców z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), a szczególnie prekursora badań nad grafenem, dra Włodzimierza Strupińskiego. Każdego roku organizację wydarzenia powierza się bowiem ośrodkowi, który szczególnie przysłużył się badaniom nad tym niezwykłym materiałem – poprzednie konferencje odbyły się w Göteborgu oraz Manchesterze, gdzie dwanaście lat temu prof. Andriej Gejm i prof. Konstantin Novoselov po raz pierwszy otrzymali grafen.

W trakcie konferencji, która potrwa jeszcze do piątku 17 czerwca, dyskutowane są potencjalne zastosowania i możliwości wykorzystania grafenu. Obok takich propozycji jak produkcja elastycznych smartfonów i baterii o zwiększonej wydajności czy rozwoju terapii antynowotworowych pojawiają się także propozycje bardziej związane z branżą farb – jak powłoki ochronne czy antyoblodzeniowe na bazie grafenu. W ostatnim czasie naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zaproponowali również wykorzystanie tego materiału jako dodatku do pokryć na impalnty kardiologiczne.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA