REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby proszkowe do 2023 – raport Global Market Insights

Rynek farb proszkowych rośnie w siłę. Sprzyja mu przede wszystkim dynamiczny rozwój przemysłu samochodowego, który coraz częściej sięga po produkty proszkowe, zarówno w roli lakierów na karoserię, jak i powłok na elementy pod maską.

farby rproszkowe do 2023 raport

Fot. Devanath / pixabay.com

Najnowszy raport dotyczący rynku farb proszkowych opublikowała firma Global Market Insights. Zgodnie z przewidywaniami jej analityków do roku 2023 światowa produkcja tego typu farb ma przekroczyć 3800 kiloton, co oznacza, że będzie rosła w tempie 6,8% rocznie. W roku 2023 wartość rynku osiągnie 15,58 mld $.

Samochody napędzają rynek farb proszkowych

Sektorem, który w największym stopniu napędza sprzedaż farb i lakierów proszkowych, jest branża samochodowa. Przemysł ten kwitnie przede wszystkim w Chinach, Brazylii, Malezji i Niemczech. Liczba produkowanych na świecie aut rośnie w nieprawdopodobnym tempie – od roku 2012, kiedy wynosiła w przybliżeniu 84 mln, wzrasta o 10% rocznie. Coraz częściej zaś przy produkcji pojazdów wykorzystywane są farby proszkowe.

Duzi producenci samochodów – jak Lincoln, Chevrolet, Daimler-Chrysler, Mercedes-Benz czy Dodge – używają ich w roli warstw pośrednich w systemach lakierniczych na karoserię. Ale nie tylko – powłoki proszkowe stosowane są również na klamkach, felgach, chłodnicach, zderzakach, amortyzatorach, blokach silnika, resorach czy ramach lusterek. Skutkiem tego sektor farb proszkowych dla motoryzacji – w roku 2015 o produkcji 450 kiloton – ma do roku 2023 rosnąć w tempie 7,4%. Największym lokalnym rynkiem jest Azja i Pacyfik, której udział w produkcji w roku 2015 wynosił aż 204 kilotony.

Sprzęt kuchenny i meble

Ogromnym źródłem zapotrzebowania na farby proszkowe jest także sektor dóbr konsumenckich, w tym sprzętu AGD, takiego jak pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze czy zmywarki. W roku 2015 udział tego obszaru zastosowania w całym rynku wynosił 22%.

Malowanie proszkowe to także standard w pewnych segmentach branży meblarskiej, jak meble biurowe (metalowe szafy, części krzeseł biurowych, półki) czy ogrodowe. Wykorzystaniu produktów proszkowych w przemyśle meblarskim sprzyja również stosowanie popularnych płyt MDF. Dlatego też dochód ze sprzedaży tego typu farb dla tego sektora ma w najbliższych latach rosnąć w tempie 7,8% rocznie i w roku 2023 osiągnąć 2,93 mld $.

Europa – REACH sprzyja proszkom

Największym lokalnym rynkiem farb proszkowych jest Azja i Pacyfik – jego przychody w roku 2015 wyniosły 3,5 mld $. W tej części świata obserwuje się bardzo duże zapotrzebowanie na produkty proszkowe ze strony branży samochodowej, infrastruktury i dóbr konsumenckich. 40% tego rynku to udział Chin, jednak najszybciej rozwijającym się krajem będą Indie.

Z kolei przychody ze sprzedaży farb proszkowych w rejonie Ameryki Północnej – gdzie 80% zapotrzebowania na tego typu produkty generuje USA – w roku 2015 wyniosły 1,89 mld $. Eksperci przewidują jednak, że udział tego rejonu w światowym rynku spadnie, ponieważ w branży architektonicznej wciąż silnie trzymają się farby ciekłe.

W Europie natomiast produkcja farb proszkowych kwitnie przede wszystkim za sprawą branży samochodowej oraz rozporządzeń unijnych takich jak REACH, ograniczających emisję LZO i dyskryminujących produkty ciekłe, zwłaszcza rozpuszczalnikowe. Najwięcej aut produkuje się – a tym samym najwięcej lakierów proszkowych zużywa się – w Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii, Austrii oraz Wielkiej Brytanii. Do roku 2023 produkcja farb proszkowych na rynku europejskim ma osiągnąć 890 kiloton.

Liderzy na rynku

Analitycy przyjrzeli się również najważniejszym producentom na rynku. Trudno wyróżnić zdecydowanego lidera, w ścisłej czołówce znajdują się jednak koncerny AkzoNobel, PPG, Sherwin Williams oraz Axalta Coating Systems.

Raport został opublikowany pod tytułem Powder Coating Market Size By Application (Automotive, Architecture, Consumer Goods, Industrial, Furniture), Industry Analysis Report, Regional Outlook, Application Potential, Price Trends, Competitive Market Share & Forecast, 2016 – 2023.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA