a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiTynki mozaikowe – dobór surowców

Tynki mozaikowe – dobór surowców

Tynki mozaikowe to piękne i efektowne wykończenie elewacji, ich stosowanie wiąże się jednak z pewnymi problemami. Wielu z nich możemy uniknąć, wybierając właściwe surowce. W swojej prezentacji Spektrochem zdradza przepis na trwały i estetyczny tynk mozaikowy.

tynki mozaikoweJeden z największych mankamentów tynków mozaikowych to podatność na mlecznienie – utratę w stanie utwardzonym transparentności premiksu, w którym zatopione są kolorowe kruszywa. Częstym powodem tego zjawiska jest nieodpowiedni układ emulgujący dyspersji polimerowej – nadmiar emulgatorów i ich polarność. Inne przyczyny to niewłaściwy rozkład wielkości cząstek, wysychanie w temperaturze, w której nie zaszło „zeszklenie” cząstek polimeru, uszkodzenie polimeru przez środki pomocnicze (odpieniacze, środki hydrofobizujące lub dodatki reologiczne HEUR), a także obecność grup hydrofilowych w układzie i w utworzonej wyprawie.

 Oprócz mlecznienia pojawiają się również inne problemy. Tynki mozaikowe bywają podatne na zabrudzenia, a ponadto z czasem tracą wytrzymałość. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Farb, Klejów i Polimerów Spektrochem diagnozuje te problemy i proponuje ich rozwiązania. Aby uzyskać trwały i piękny tynk mozaikowy, podstawą są zawsze odpowiednie, wysokiej jakości surowce.

 Radą na wywołujący mlecznienie nadmiar emulgatorów jest dobór dyspersji polimerowej nie zawierającej nadmiaru emulgatorów lub związanie ich nadmiaru przy pomocy związków reaktywnych. Z kolei grupy hydrofilowe mogą być zneutralizowane przy pomocy odpowiednich amin. Co jeszcze? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, która wygłoszona została 19 listopada 2015 w Czeladzi, w trakcie VII Seminarium Spektrochemu.

Pobierz prezentację ZA DARMO klikając w link poniżej

(rozmiar 1,2 MB)