a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweTusz odchodzi do lamusa – metamateriały do druku

Tusz odchodzi do lamusa – metamateriały do druku

Tusze to już przeżytek – zapewniają amerykańscy naukowcy, którzy jako alternatywę zaproponowali... oddziałujące ze światłem metamateriały.

metamateriały

Fot. Lotus Head / freeimages.com

Nad drukiem bez udziału tuszu pracują badacze z Missouri University of Science and Technology, którzy wyniki swoich badań opisali w artykule Structural colour printing based on plasmonic metasurfaces of perfect light absorption. To technologia, którą charakteryzuje niezwykła dokładność – szczegóły druku rozróżnić można tylko przy pomocy mikroskopu elektronowego.

Kanapki z metamateriałów

Twórcy techniki wykorzystali cienkie „sandwiche” z tzw. metamateriałów, które reagują ze światłem w nietypowy sposób. Eksperymenty z takimi strukturami pozwoliły im otrzymać coś, co sami nazywają „prostą ale skuteczną platformą do drukowania w kolorze strukturalnym” w skali nano.

Do drukowania wykorzystano „sandwich” zbudowany z dwóch warstw srebra oddzielonych warstwą dielektryka – krzemionki. Warstwa wierzchnia ma 25 nm, pośrednia – 45 nm, natomiast spodnia, najgrubsza, ale nadal bardzo cienka – 100 nm. Warstwa znajdująca się na samej górze posiada wzór wykonany z maleńkich otworów, na który kierowany jest strumień światła. W ten sposób, wskutek interakcji materiału ze światłem, powstaje wydruk.

Nie ma tuszu – jest kolor

Fot. Missouri S&T

Manipulując wielkością otworów można uzyskać idealną absorpcję światła o określonej długości fali – tak powstają kolory. Aby zademonstrować możliwości swojej technologii badacze wydrukowali w skali nano logo swojej uczelni. Z zdjęć mikroskopowych widać, że udało się im idealnie odtworzyć oczekiwany obraz – wraz ze wszystkimi potrzebnymi odcieniami zielonego niebieskiego i różowego.

Udowodniono więc, że można uzyskać barwny wydruk bez użycia tuszu – jedynie przy pomocy odpowiedniej wielkości otworów w warstwie metalicznej. W dodatku otrzymane kolory są wyjątkowo intensywne i jasne. Twórcy technologii sądzą, że znajdzie ona zastosowanie w sztuce, systemach zabezpieczających oraz jako narzędzie do przechowywania informacji.

Źródło: Missouri S&T