REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Tikkurila – rekordowy rok 2012

150. rocznicę założenia koncern Tikkurila świętuje rekordowymi wynikami finansowymi, nawet mimo niekorzystnej sytuacji na rynku. W 2012 roku obroty firmy wyniosły 671,8 milionów euro, a więc o 4,4% więcej niż w roku 2011.

fot. arch. Tikkurila

Utrzymujący się kryzys euro, a także coraz bardziej niesprzyjające warunki na rynku rosyjskim spowodowały że firma Tikkurila zanotowała w drugiej połowie ubiegłego roku spadek sprzedaży we wszystkich działach. Mimo to jednak koncernowi udało się utrzymać zadowalające wyniki finansowe. Jest to zasługą oszczędności osiągniętych dzięki restrukturyzacji i zwiększeniu efektywności działania firmy.

Dużym wyzwaniem był wzrost cen surowców, który spowodował że Tikkurila musiała także zwiększyć ceny swoich produktów. Na szczęście w roku 2013 według prognoz koszt surowców utrzyma się już na stałym poziomie, ewentualnie lekko wzrośnie.

Firma będzie musiała jednak nadal zmagać się z problemami z końcówki roku 2012. Niekorzystna sytuacja finansowa w Europie i Rosji będzie się utrzymywać, a klienci coraz mniej chętnie sięgać będą po farby. Równocześnie przewiduje się około 2-procentowy wzrost PKB w krajach stanowiących główny obszar działania Tikkurili – Szwecji, Rosji, Finlandii i Polsce – zarząd firmy liczy więc, że mimo wszystko uda się utrzymać wskaźniki finansowe na poziomie osiągniętym w roku 2012.

Obroty koncernu w 2012 roku wyniosły 671,8 mln euro, a więc o 4,4% więcej niż w roku 2011 (643,7 mln). Z tego 121,8 mln to wynik w samym ostatnim kwartale ubiegłego roku (o 2,2% lepszy niż w tym samym okresie w roku poprzedzającym). Zysk operacyjny (EBIT) w 2012 ukształtował się na poziomie 66,6 mln euro, natomiast zysk operacyjny wyłączając pozycje jednorazowe wyniósł 73,9 mln euro. Wartość wskaźnika zysku na akcję (EPS) to 0,92 euro.

Szczegółowe zestawienie wyników znaleźć można na stronie www.tikkurilagroup.com.

Źródło: Tikkurila

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA