a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Szary wciąż króluje!

Specjaliści Paint Quality Institute donoszą, że w roku 2015 najczęściej wybieranym kolorem do wnętrz po raz kolejny będzie szary. To pierwszy taki przypadek, kiedy numerem jeden okazał się ten sam odcień dwa lata z rzędu!

szary

Fot. Paint Quality Institute

Szary bowiem triumfował w prognozach Paint Quality Institute także rok temu. Jest jednak coś ponadczasowego w tym niepozornym kolorze, co sprawia, że mimo wszystko wydaje się mocniejszy, bardziej wyrazisty i stabilniejszy niż krzykliwe odcienie, których czas szybko przemija.

Bywa niedoceniany, spychany na margines jako nudny i monotonny, coś w rodzaju „nie-koloru”, ale wbrew tym opiniom cechuje go niezwykłe bogactwo odcieni, które trudno jednoznacznie opisać i sklasyfikować. Jest to barwa neutralna, przyjemna dla oka, a równocześnie, we właściwym zestawieniu kolorystycznym i z odpowiednimi dodatkami, potrafi być bardzo wyszukana.

Fot. Flower Factor / iW / CC-BY-NC

Fot. emily @ go haus go / IWoman / CC-BY

Kolor-kameleon

Intrygującą właściwością szarego jest to, że niektóre jego odcienie to kolory-kameleony, które zmieniają się w zależności od oświetlenia. W ten sposób można stworzyć bardzo intrygujące, z miejsca przykuwające uwagę wnętrze.

Jest bardzo wszechstronny. Doskonale współpracuje z szeroką gamą kolorów, można go wpisać w niemal każdy schemat wystroju. Jeśli połączymy go z innymi odcieniami neutralnymi – bielą, złamaną bielą, beżem, stonowanym brązem, matowym niebieskim albo czernią – uzyskamy kojącą, spokojną kompozycję, jaką często spotyka się w sypialniach i pokojach dziennych. Są to bowiem zakątki naszego mieszkania, w których szukamy wyciszenia po trudach dnia.

Doskonale prezentuje się jednak również połączenie szarego z bardziej żywymi kolorami – od tych bardzo nasyconych, jak fioletowy, fuksja, rdzawy brąz czy granatowy, aż po mniej zdecydowane, jak przydymiony róż czy blady lawendowy. Taki wystrój można zastosować niemal w każdym pomieszczeniu.

Fot. outreachr.com / IWoman / CC-BY

Fot. jhiner / iW / CC-BY-NC

Ciepłe i zimne szarości

Oczywiście określenie „szary” odnosi się do całej gamy odcieni – od delikatnych, srebrnych po silne tony jak stalowy czy ciemne szarości wpadające wręcz w czerń. Każdy z nich to oczywiście mieszanka czarnego i białego, ale pojawiają się również domieszki innych kolorów – i stanowią one wskazówkę, które odcienie będą najlepiej współgrały z danym wariantem szarości.

Szary z domieszką barw ciepłych, takich jak czerwień, żółć czy brąz stwarza wrażenie przytulności i będzie się dobrze komponować z innymi ciepłymi kolorami. Analogicznie szarości z nutą niebieskiego czy zielonego sprawiają wrażenie chłodnych i właśnie w połączeniu z takimi odcieniami będą się prezentować najlepiej.

Fot. coco+kelley / iWoman / CC-BY-NC

Fot. Holley Gill / DecorLove.com / CC-BY-NC-ND

Wyjątkowo więc tym razem nie życzymy, by nowy rok był kolorowy. Niech będzie szary!

Źródło: Paint Quality Institute