a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Szanse dla rynku farb proszkowych

Światowy rynek farb proszkowych rozwija się powoli i nie notuje zdecydowanych wzrostów. Jak twierdzą jednak specjaliści, duże możliwości stwarzają dla niego obecnie te sektory przemysłu, w których wciąż jeszcze dominują tradycyjne farby. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii w wielu przypadkach mogą one już zostać zastąpione produktami proszkowymi.

fot. arch. Jotun

Spośród najważniejszych obszarów rynkowych sytuacja przemysłu farb proszkowych wygląda najgorzej w Europie, co spowodowane jest ogólnie niepewną sytuacją finansową w tej części świata. W Ameryce Północnej dochody rosną powoli, ale stabilnie, natomiast rynek azjatycki, z którym wiąże się największe nadzieje, tradycyjnie zanotował w roku 2012 wzrost, lecz nie tak duży, jak przewidywali specjaliści.

Nowe obszary zastosowań

W związku z niezbyt dynamicznym rozwojem swojej branży producenci farb proszkowych zwrócili uwagę na niezagospodarowane jeszcze do tej pory obszary przemysłu. W 2011 roku północnoamerykański ośrodek Powder Coatings Institute opublikował broszurę dotyczącą nowych możliwości aplikacji powłok proszkowych, podkreślając że nie jest to już technologia, którą należy kojarzyć jedynie z podłożami metalicznymi. Istnieje wiele potencjalnych zastosowań, jakie nie były wcześniej brane pod uwagę w przypadku tych farb.

Umożliwił to rozwój technologiczny, dzięki któremu wyeliminowano wiele poważnych wad pokryć proszkowych. Niegdyś problemem nie do rozwiązania było stosowanie tego typu farb na podłożach wrażliwych na wysoką temperaturę. Dziś mamy do dyspozycji produkty, które sieciują już w 130°C, znacznie także skrócono czas utwardzania farby. Efektem są łatwiejsze w aplikacji, wysokiej jakości powłoki odporne na promieniowanie UV i skutecznie chroniące przed korozją. Na opracowaniu takich rozwiązaniach skupiają się obecnie m.in. specjaliści Sherwin-Williams.

Sprzyjająca ekologia

Producenci powłok proszkowych liczą również na nowe regulacje prawne służące ochronie środowiska. Tego typu zarządzenia zawsze były motorem napędzającym rynek farb proszkowych, które nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, a ilość lotnych związków organicznych (LZO) emitowanych do atmosfery w związku z ich użyciem jest bardzo niewielka. Dzięki temu są one bez porównania przyjaźniejsze środowisku niż tradycyjne farby rozpuszczalnikowe.

Z tej niewątpliwej zalety zdaje sobie sprawę firma Jotun, dlatego w ramach swojego programu GreenSteps opracowuje wciąż nowe technologie, pozwalające pogodzić przyjazność środowisku z wysoką jakością farb proszkowych. W ramach tej strategii powstały niedawno trzy nowe produkty z serii Reveal – Reveal Smooth, Reveal Tempo oraz Reveal Folio. Pierwszy z nich to farba na płyty MDF, charakteryzująca się wysoką odpornością na zarysowania i eleganckim wyglądem, dzięki czemu świetnie nadaje się do pokrycia mebli biurowych, kuchennych lub łazienkowych. Reveal Tempo należy do nowej generacji farb proszkowych sieciujących w niskich temperaturach (wystarczy już 20 minut w 130°C), co rozszerza jej obszar zastosowań o obiekty wrażliwe na wysoką temperaturę, a także pozwala obniżyć wydatek energii i zwiększyć efektywność. Reveal Folio natomiast to powłoka, którą wyróżnia bardzo wysoka wydajność (a więc i przyjazność środowisku) – zapewnia doskonałe krycie nawet przy bardzo małej grubości. Dostępna w jasnych barwach, polecana jest zwłaszcza w przypadku sprzętów gospodarstwa domowego, takich jak lodówki, zamrażarki, kuchenki mikrofalowe, zmywarki do naczyń, suszarki, wentylatory czy klimatyzatory.

Przemysł meblarski

Zajmujący się farbami proszkowymi sektor AkzoNobel stawia natomiast na meble, zarówno biurowe, publicznego użytku jak i domowe – ogrodowe i wewnętrzne. Zdając sobie sprawę, jak istotną w tej branży kwestią są barwy, specjaliści firmy dbają o to, aby być stale na bieżąco z najnowszymi trendami kolorystycznymi. Co roku Centrum Estetyczne AkzoNobel organizuje spotkanie z międzynarodową grupą projektantów, architektów, specjalistów od kolorystyki i mody, a następnie ustala gamę odcieni odpowiednią dla ich produktów w najbliższym czasie. Efektem tego jest nowa gama kolorystyczna Interpon F 2013 – 15 kolorów wybranych dla mebli wewnętrznych oraz 15 dla mebli zewnętrznych.

Geografia rynku

Uwaga wytwórców farb proszkowych skupia się obecnie rzecz jasna na stwarzającym najwięcej okazji do rozwoju obszarze Azji i Pacyfiku, dokąd swoje centra produkcyjne przenosi coraz więcej firm europejskich i amerykańskich. Prócz tego spore nadzieje związane są z Rosją (gdzie Jotun planuje uruchomienie nowego zakładu w roku 2014), Bliskim Wschodem, Europą Wschodnią, a także Ameryką Łacińską i Centralną.

Źródło: coatingsworld.com