REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Świecące powłoki Starpath

Świecące alejki parkowe, które nie wymagają zewnętrznego źródła zasilania? Dzięki specjalnym powłokom jest to już możliwe. Technologia STARPATH (w wolnym tłumaczeniu Gwiezdna Ścieżka) brytyjskiej firmy Pro-Teq Surfacing jest właśnie testowana w jednym z parków w Cambridge.

Starpath

Fot. Pro-Teq Surfacing

Cel: parki i place zabaw

Niedawno pisaliśmy o Smart Highway, czyli jezdniach z pasami wymalowanymi fotoluminescencyjną farbą. Propozycja firmy Pro-Teq Surfacing to podobna technologia, ale w tym wypadku rozszerzono zakres zastosowań – powłokę STARPATH nanosić można natryskowo na różne rodzaje materiałów, od kamienia poprzez beton i asfalt aż po drewno. Można nią pokryć na przykład parkowe alejki lub wykonane z okruchów gumy elastyczne nawierzchnie placów zabaw.

Jak to działa?

Zasada działania świecącej farby jest prosta i zaczerpnięta z natury. W dzień materiał pochłania energię świetlną z otoczenia (promieniowanie UV), w nocy zaś ją uwalnia, dlatego cząsteczki świecą. Zupełnie jak w przypadku meduz i innych stworzeń radzących sobie w ten sposób z mrokami morskich głębin.

STARPATH dostosowuje się do panujących warunków. Kiedy panuje nieprzenikniona ciemność, powłoka będzie świeciła mocniej, w trakcie zmierzchu natomiast lub pochmurnego dnia, gdy jest tylko trochę ciemniej niż w czas pogody, ilość uwalnianej energii będzie niewielka a cząsteczki będą jedynie lekko migotać.

Powłoka jest bardzo dyskretna, nie błyszczy się i nie jest śliska. Zewnętrzna warstwa zabezpieczająca zapewnia jej wytrzymałość oraz odporność na wodę. To technologia, która pozwoli sporo zaoszczędzić – raz naniesiona, pozostaje funkcjonalna przez długi czas i nie wymaga okablowania oraz energii elektrycznej, którą czerpią włączane każdego wieczora latarnie.

Praktycznie i efektownie

Obecnie, dzięki uprzejmości władz brytyjskiego Cambridge, technologia ta jest testowana w parku Christ’s Pieces. Wystarczyło zaledwie 30 minut, by nanieść natryskowo powłokę na jedną z parkowych alejek, a w ciągu 4 godzin obszar został całkowicie przywrócony do użytku. Wygląda więc na to, że STARPATH może być tanią, prostą i praktyczną innowacją w infrastrukturze. A do tego, trzeba przyznać, wygląda bajkowo…

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA