REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Surowce wtórne na celowniku firmy Teknos

Surowce wtórne to jeden z kluczowych tematów dla firmy Teknos. Producent aktywnie poszukuje przemysłowych strumieni bocznych, które można wykorzystać w procesie produkcji farb. W roli badanych obecnie potencjalnych surowców występują m.in. proszek szklany i… proszek ze zmielonych opon.

Teknos surowce wtórne

Fot. arch. Teknos

Zasada gospodarki obiegu zamkniętego jest prosta: twój odpad staje się moim surowcem. Do tego dąży Teknos, aktywnie współpracując ze swoimi partnerami – potencjalnymi dostawcami surowców. Pomysłów jest wiele, jednak na drodze do ich realizacji stoi również sporo wyzwań.

Powłoki ze starych opon

Laura Kosonen, manager ds. produktu w firmie Teknos, w swojej pracy magisterskiej na Aalto University zajmowała się surowcami wtórnymi i pochodzenia biologicznego. Badała możliwości wykorzystania przemysłowych strumieni bocznych jako źródła surowców wtórnych – na przykład tlenku żelaza w roli czerwonego pigmentu do produkcji farb czy proszku szklanego i gipsu w roli wypełniacza. Wykorzystując jej pomysł, Teknos zaczął badać możliwość wykorzystania proszku szklanego jako składnika farb przemysłowych. Jak dodaje Kosonen:

W naszym globalnym zespole badawczo-rozwojowym badaliśmy też na przykład możliwość wykorzystania zmielonego proszku gumowego w elastycznych powłokach i wykończeniach przeciwpoślizgowych. Proszek pochodził z opon samochodowych poddanych recyklingowi.

To nie wszystko. Teknos aktywnie poszukuje również sposobów na wykorzystanie strumieni bocznych z własnej produkcji jako źródła surowców wtórnych dla innych sektorów. W ramach projektu ReCompose we współpracy z fińskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi firma bada możliwość wykorzystania odpadów z farb proszkowych jako surowca dla nowych materiałów kompozytowych.

Uwaga na substancje niebezpieczne

Pewną przeszkodą – którą naukowcy wytrwale starają się pokonać – na drodze do szerokiego wykorzystywania surowców wtórnych są ograniczenia związane z zawartością substancji niebezpiecznych. Jak zwraca uwagę Kosonen, zwłaszcza w Unii Europejskiej wymaga się ustalenia i znajomości dokładnego składu wszystkich stosowanych materiałów. W przypadku surowców wtórnych, które są nieraz bardzo złożonymi mieszankami, bywa to zaś bardzo trudne.

Źródło: Teknos

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA