REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Superhydrofobowość i dobra adhezja mogą iść w parze?

Otrzymanie superhydrofobowej powłoki, która charakteryzowałaby się równocześnie dobrą adhezją do podłoża, było do tej pory sporym wyzwaniem. Naukowcom z Chin udało się jednak tego dokonać.

superhydrofobowość dobra adhezja

Naukowcom udało się już uzyskać powierzchnie superhydrofobowe na wzór liści roślin, czy uda się pójść o krok dalej – produkować powłoki superhydrofobowe o doskonałej adhezji? Fot. danist07 (freeimages.com)

Pomysł chińskich badaczy to kompozytowa powłoka oparta na fluorowanej emulsji żywicy epoksydowej z dodatkiem modyfikowanej powierzchniowo nanokrzemionki. Okazało się, że powłoka ma trwałe właściwości superhydrofobowe (kąt zwilżania 158.6 ± 1°) utrzymujące się nawet w bardzo trudnych warunkach, a prócz tego doskonale przylega do podłoża.

Spektroskopia ATR i FTIR pozwoliły ustalić, że powłoka ma budowę strefową. Zewnętrzna warstwa bogata w fluor i krzemionkę odpowiada za właściwości superhydrofobowe, za to wewnętrzna warstwa żywicy epoksydowej gwarantuje świetną adhezję. Tak otrzymana powłoka może posłużyć jako warstwa samooczyszczająca się lub zapobiegająca oblodzeniu.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Journal of Applied Polymer Science.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA