a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Styl skandynawski

Wystrój rodem ze Skandynawii święci dziś triumfy popularności. Wielu z nas marzy o jasnym, schludnym, minimalistycznym ale przytulnym wnętrzu z nieodłącznym drewnem w roli głównej. Oto kilka wskazówek, jak wyczarować taki wystrój w swoim domu.

styl skandynawski

Fot. arch. Dulux

Wnętrza w stylu skandynawskim są proste, przestronne, a zarazem funkcjonalne. Sprawiają wrażenie, jakby każdy ich element był dokładnie przemyślany – tylko to, co najbardziej potrzebne – ale nie są też sterylne czy chłodne. Przeciwnie – tworzą przyjazne środowisko sprzyjające wyciszeniu, nie bombardują bowiem naszych zmęczonych oczu bodźcami wzrokowymi. Na co zwrócić uwagę, próbując przenieść Skandynawię w swoje cztery ściany?

Inspiracja naturą. Styl skandynawski wyrósł z surowego skandynawskiego krajobrazu. Szukaj więc inspiracji w norweskich, szwedzkich czy fińskich widoczkach. Zwróć uwagę na subtelne różnice w odcieniach, przeanalizuj dokładnie monotonną na pozór skandynawską paletę.

Naturalne tworzywa. Jeśli inspiracja naturą, to także naturalne materiały. Przede wszystkim drewno, które na północy jest niemal dobrem narodowym. Zafunduj sobie drewniany parkiet (pociągnięty matowym lakierem albo białą farbą) i meble (w przypadku stylu skandynawskiego – zawsze z drewna jasnego). Zasłony, narzuty czy poszewki na poduszki też powinny być wykonane z lekkich, naturalnych tkanin, np. lnu.

styl skandynawski

Fot. inspire your life-style / Foter.com / CC BY NC

Kolorystyka. Stonowana, a dominują barwy jasne – szarości, złamane biele, beże. Częstym – i bardzo efektownym! – elementem stylu skandynawskiego jest bielona cegła. Na zasadzie kontrastu można dorzucić trochę ciemnego grafitu lub brązu, na przykład na ścianie akcentowej.

Światło. Mieszkańcy krajów nordyckich na nadmiar światła słonecznego nie narzekają, toteż robią wszystko, aby wpuścić go do środka jak najwięcej. Ich patenty to duże okna oraz rolety zamiast firanek i kotar. Jeśli zdecydujesz się jednak na zasłony, wybierz takie z lekkiego, przepuszczającego światło materiału. Do wnętrza w tym stylu pasują proste lampy z metalu i szkła lub z papierowymi abażurami.

Dodatki. Najlepiej, jeśli również będą wykonane z naturalnych materiałów, ale tutaj możesz poszaleć z kolorami. Kolorowe poduszki ożywią odrobinę monotonne szaro-białe skandynawskie wnętrze.

Sztuka eliminacji. Pamiętaj – zależy ci na charakterystycznej dla wystroju skandynawskiego przestrzeni, dlatego wyrzuć z pokoju wszystko, co niepotrzebne. Zostaw niezbędne minimum – kanapę, fotel, stolik, regał… Nie zapełniaj gorączkowo każdego wolnego kąta, postaw na swobodę i wygodę.

Funkcjonalność. Jedna z podstawowych zasad stylu skandynawskiego. Zadbaj o to, by sprytnie zagospodarować przestrzeń. Postaw na wielofunkcyjne meble. Weź pod uwagę, że stół w kuchni to nie tylko miejsce na jedzenie, ale i na zabawki, książki, laptopy… Myśl perspektywicznie.

styl skandynawski

Fot. Mikhail Golub / Foter.com / CC-BY

Gotów, by wyczarować Skandynawię w swoim domu?

Opracowano na podstawie: Dulux, Murator Dom