a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneStary regał na książki dostaje drugą szansę

Stary regał na książki dostaje drugą szansę

Wielu z nas ma w piwnicy czy garażu stary regał na książki, który, wydawałoby się, nadaje się już tylko do wyrzucenia, ale żal nam się z nim rozstać... Rheney Williams na łamach bloga Paint Quality Institute radzi, jak przeobrazić ten żałosny mebel w ozdobę swojego salonu. I nie jest to wcale tak trudne, jak się wydaje!

regał na książkiLista zakupów przed odświeżaniem starego regału jest krótka – wystarczy farba do mebli (najlepiej w dwóch różnych odcieniach) i drewniana listwa na tyle długa, aby po pocięciu mogła służyć za obramowanie całego regału.

Oto krótki instruktaż, jak ze starego regału wyczarować coś pięknego:

1) Zacznij od dokładnego wyczyszczenia regału twardą gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z mydłem. To absolutnie konieczne, aby farba dobrze przylegała. Zanim jednak przejdziesz do dalszych czynności, upewnij się że półki są całkowicie suche.

2) Przytnij odpowiednio, na przykład przy pomocy pilarki, przygotowaną wcześniej drewnianą listwę. Do wykonania obramowania potrzebne ci będą ci cztery fragmenty. Upewnij się, że kupiłeś jej wystarczająco dużo, aby obramować całość i przyciąć fragmenty listwy pod kątem 45°, tak aby w narożnikach idealnie do siebie przylegały.

3) Pomaluj regał wewnątrz i na zewnątrz. Najlepiej zastosować dwa odcienie – jeden do wnętrza i na półki, zbliżony do koloru ściany, drugi na zewnątrz – najlepiej jaśniejszy, którym pomalujesz też listwę. W ten sposób regał ładnie wkomponuje się w wystrój pomieszczenia, ale równocześnie będzie przykuwać uwagę.

4) Połóż regał tak, aby wygodnie było ci przymocować listwę do obramowania. Możesz ją przybić przy pomocy cienkich gwoździ wykończeniowych i młotka albo, łatwiej, z użyciem sztyfciarki. Ułóż listwy tak, aby idealnie stykały się w narożniku.

5) Nie podnosząc regału nanieś na listwę kilka warstw jasnej farby (tej, którą pomalowałeś zewnętrzną powierzchnię regału).

6) Ostatni krok to przymocowanie półek. Najlepiej ich nie przeciążać i zadbać o to, aby były równo obciążone z jednej i z drugiej strony. Dzięki temu nie będą się wyginać i długo będą się prezentowały bez zarzutu.

Nie bój się użyć resztek farby z wcześniejszych prac, także tej do malowania ścian. Jak zapewnia Rheney Williams, farby dekoracyjne do ścian z satynowym wykończeniem będą bardzo dobrze przylegać także do mebli.

Efekt? Regał, który wygląda jak świeżo przywieziony z salonu meblowego. I o to chodzi!

Źródło: Paint Quality Institute, fotografie: Rheney Williams