a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbJak malowaćStandox radzi: aplikacja systemu Standoblue w warunkach wysokiej wilgotności

Standox radzi: aplikacja systemu Standoblue w warunkach wysokiej wilgotności

Nanoszenie lakieru przy wysokiej wilgotności powietrza wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Standox dzieli się kilkoma wskazówkami na temat nanoszenia systemu Standoblue w takich warunkach.

Standox

Fot. arch. Standox

System Standoblue zapewnia warsztatom idealne dopasowanie koloru. Dbając o prawidłowy przebieg prac w warunkach o wysokiej wilgotności Standox zaleca stosowanie się do kilku rad. Zbyt mokra warstwa bazy może doprowadzić do powstania różnic kolorystycznych, na przykład: ciemniejszy odcień lub grubsze ziarno. Może pojawić się także efekt chmurzenia, ponieważ cząsteczki brązu i aluminium nie będą w stanie równomiernie się rozłożyć. Marcin Masikowski, Doradca Techniczny marki Standox, przedstawia kilka wskazówek dotyczących renowacji w warunkach o dużej wilgotności.

Porada 1: Zwróć uwagę na strukturę powierzchni

W przypadku jednoetapowej aplikacji produktów Standoblue warstwę nanosi się równomiernie z odległości od 20 do 25 centymetrów. Następnie na jeszcze mokrą powłokę lakieru bazowego aplikujemy warstwę z efektem, przy czym zwiększamy odległość do 30, a nawet 35 centymetrów. Jeśli aplikacja przebiega właściwie lakier Standoblue będzie miał drobną i równą strukturę. Natomiast jeśli baza będzie nałożona zbyt mokro prawdopodobnie będzie to miało negatywny wpływ na efekt końcowy. Uzyskanie drobnej struktury gwarantuje otrzymanie gładkiej powierzchni stanowiącej odpowiednie podłoże do aplikacji warstwy lakieru bezbarwnego.

Fot. arch. Standox

Fot. arch. Standox

Porada 2: Starannie przygotuj pistolet i ustaw ciśnienie natrysku

Wybór odpowiedniego pistoletu oraz zalecanej wielkości dyszy ma bardzo istotne znaczenie. Podczas aplikacji bazy w warunkach o wysokiej wilgotności nie należy stosować większych dysz, ponieważ może to doprowadzić do aplikacji zbyt grubych warstw lakieru bazowego. Ciśnienie należy dostosować do poziomu zalecanego w metryczkach technicznych. Jeśli ciśnienie natrysku jest zbyt niskie, warstwa lakieru może okazać się zbyt mokra.
Standox zaleca stosowanie poprawnie działającego wskaźnika ciśnienia powietrza – manometru – w celu precyzyjnego ustawienia urządzenia. Wadliwe lub uszkodzone wskaźniki ciśnienia powietrza powinny zostać natychmiast wymienione.

Porada 3: Dostosuj produkt do panujących warunków

Regulatory lepkości Standoblue Viscosity Adjuster oraz Standoblue Viscosity Adjuster Slow pozwolą dostosować bazę Standoblue do lokalnych warunków klimatycznych. Bieżącą wilgotność względną oraz temperaturę w kabinie lakierniczej należy mierzyć wilgotnościomierzem. W zależności od wyników pomiaru dobieramy odpowiedni dodatek. Jeśli poziom wilgotności jest wysoki, nie należy stosować regulatora Standoblue Viscosity Adjuster Slow. Zbyt mokra warstwa może doprowadzić do powstania niepożądanej grubości lakieru, szczególnie na brzegach elementu oraz w jego załamaniach.

Porada 4: Gdy wilgotność przekracza 65%

Jeśli wilgotność względna w kabinie przekracza 65 procent, pierwszą warstwę należy nałożyć ostrożnie, a następnie przed aplikacją warstwy lakieru z efektem wydłużyć czas odparowania międzywarstwowego. Dla większego bezpieczeństwa oraz w celu poprawienia stabilności kolorystycznej w takich warunkach można dodać 30 procent regulatora lepkości Standoblue Viscosity Adjuster do lakierów metalicznych oraz lakierów z efektem.

W celu uzyskania dodatkowych informacji warsztaty lakiernicze powinny kontaktować się ze swoimi lokalnymi przedstawicielami marki Standox.

Źródło: Axalta Coating Systems

Dowiedz się więcej o firmie