a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowesamochodowe i refinishSrebro i efekty specjalne – kolory samochodów w 2023

Srebro i efekty specjalne – kolory samochodów w 2023

Światowymi drogami wciąż rządzą odcienie achromatyczne, ale zmierzamy powoli ku bardziej świetlistej i zróżnicowanej palecie kolorystycznej. Niebanalne barwy cieszą się szczególnym wzięciem na pojazdach nowego typu, na przykład elektrycznych – twierdzą eksperci BASF.

Fot. 20688 / pixabay.com

Wyniki raportu BASF dotyczącego najpopularniejszych kolorów samochodów OEM potwierdzają – tradycyjny zestaw najchętniej wybieranych odcieni się zmienia. Kolory achromatyczne, choć wciąż dominują, tracą jednak na popularności.

Czarny goni biel

Szczególnie dotyczy to koloru białego. Choć w sektorze lekkich pojazdów osobowych wciąż zajmuje on pierwsze miejsce, jego udział na rynku się zmniejszył. Z kolei czarny cieszył się w minionym roku większym wzięciem, korzystając na słabnącej pozycji bieli.

Fot. arch. BASF

Preferencje dość wyraźnie różnią się jednak w zależności od regionu. Przykładowo w Ameryce Północnej coraz chętniej (w porównaniu z ciemnymi szarościami) wybierane są jaśniejsze odcienie srebrnego, podczas gdy w regionie EMEA obserwuje się jednak zwrot ku ciemniejszym barwom.

Stabilna pozostała natomiast pozycja kolorów chromatycznych – ich udział w rynku w porównaniu z rokiem 2022 praktycznie się nie zmienił (19%). W kategorii tej mieści się szeroki zakres odcieni, takich jak niebieski, czerwony, brązowy czy beżowy. Niektóre z nich cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

EMEA: w stronę szarości i czerni

Jeśli chodzi o Europę, Bliski Wschód i Afrykę, kolory achromatyczne zdobyły dodatkowe dwa punkty procentowe. Osoby kupujące auta odeszły tu od jaśniejszych odcieni bieli i srebra w kierunku ciemniejszych szarości i czerni. W sektorze pojazdów premium zaobserwowano większe zainteresowanie efektami specjalnymi.

Fot. arch. BASF

Poszczególne kraje mają swoje wyraźne preferencje kolorystyczne. Niemcy uwielbiają niebieski (11%), Hiszpania i Wielka Brytania preferuje czerwony i pomarańczowy (ok. 9%), Francja jest zakochana w zieleni (6%), zaś Włosi mają słabość do wszystkich odcieni chromatycznych – ich udział wynosi w tym kraju aż 30% (najwięcej spośród pięciu wymienionych).

Ameryka Północna: srebra i czerwienie

Podobnie jak w regionie EMEA, w Ameryce Północnej udział kolorów achromatycznych zwiększył się o 2%. Klienci chętniej wybierali tu jednak jaśniejsze odcienie, także w związku z tym, że producenci aut wycofali ze swojej palety część szarości. W ich miejsce często wybierane jest srebro.

W porównaniu z innymi regionami Ameryka Północna w roku 2023 miała również najwyższy odsetek czerwonych samochodów. Mimo to czerwień nie zdołała pobić niebieskiego jako najpopularniejszego odcienia chromatycznego w tej części świata.

Azja i Pacyfik: wyraziste i kreatywne

Udział kolorów chromatycznych w regionie Azji i Pacyfiku lekko wzrósł w porównaniu z rokiem 2022. Na popularności zyskały naturalne odcienie – zwłaszcza zielony. Odnotowano też większe zainteresowanie jaśniejszymi barwami, zwłaszcza z gamy szarości i srebra.

Fot. arch. BASF

Większe zróżnicowanie kolorystyczne wynika m.in. z pojawienia się nowych typów pojazdów. Nowe odcienie – a wśród nich głównie zieleń i różne odcienie fioletowego – pojawiają się często na samochodach elektrycznych. Jak komentuje Chiharu Matsuhara, dyrektor oddziału projektowania kolorystycznego dla branży samochodowej w regionie Azji i Pacyfiku:

W związku z tym, że na drogach pojawiają się nowe typy pojazdów, naturalną konsekwencją jest odświeżona, żywa paleta kolorystyczna. Nowi wytwórcy produkujący swoje auta w Azji oczekują czegoś więcej niż standardowy zestaw odcieni. Potrzebują do swoich projektów czegoś wyrazistego i kreatywnego, a młodzi klienci doceniają podobne opcje kolorystyczne.

Ameryka Południowa: efekty specjalne

Ameryka Południowa słynie z dość konserwatywnego podejścia do koloru w branży samochodowej. Również w roku 2023 kolory achromatyczne miały tu wyjątkowo duży udział – białe, czarne, srebrne i szare auta stanowiły aż 86%, najwięcej spośród wszystkich regionów. Ameryka Południowa dominuje również pod względem liczby srebrnych pojazdów.

Fot. arch. BASF

Aby jednak wyróżnić się na drodze, coraz więcej klientów wybiera odcienie z efektem specjalnym. Jak mówi Marcos Fernandes, dyrektor oddziału South America w BASF Coatings:

Kolory nie są już dziś jedynie kolorami. Są doświadczeniami. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pigmentem perłowym, metalicznym czy innym, efekty specjalne sprawiają, że odcień samochodu rzuca się w oczy.

O raporcie

Raport BASF Color Report for Automotive OEM Coatings to analiza danych przeprowadzona przez oddział BASF Coatings na podstawie światowej produkcji aut oraz zastosowania lakierów na pojazdach niekomercyjnych w 2023 roku. Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta.

Źródło: BASF