Surowce otrzymane z przetworzonego plastiku – oto prawdopodobna przyszłość branży chemicznej. Jeden z dużych koncernów podpisał właśnie umowę na pozyskiwanie ich od jednej z amerykańskich firm.
Firma Covestro podpisała długoterminowy kontrakt z Encina, amerykańskim producentem chemikaliów z recyklingu z certyfikatem ISCC PLUS. Umowa dotyczy dostarczenia surowców otrzymanych z recyklingu pokonsumenckich przetworzonych tworzyw sztucznych.
Mniej plastiku i mniejszy ślad węglowy
Encina dostarczać będzie Covestro benzen i toluen, produkowane w powstającym właśnie ogromnym zakładzie, którego budowa ma zostać ukończona w 2027 roku. Jak komentuje Thorsten Dreier, dyrektor ds. technologii w Covestro:
Zdolność pozyskiwania surowców z przetworzonego plastiku do produkcji naszych wyrobów to znaczący wkład w realizację naszej wizji gospodarki obiegu zamkniętego. Nie tylko dlatego, że surowce tego typu umożliwiają wykorzystanie zużytych tworzyw sztucznych, ale również mają niższy ślad węglowy, dzięki czemu również produkt końcowy jest bardziej przyjazny środowisku.
Benzen i toluen to ważne z punktu widzenia procesów produkcyjnych Covestro surowce, wykorzystywane do otrzymywania odpowiednio diizocyjanianu difenylometylenu (MDI) oraz toluilenodiizocyjanianu (TDI). Te zaś to z kolei środki stosowane m.in. do produkcji pian poliuretanowych. Ponadto benzen może być używany w procesie syntezy fenolu i acetonu – surowców do wytwarzania tworzyw poliwęglanowych.
Zielona przyszłość
Radość z podpisania kontraktu wyraził również David Roesser, dyrektor generalny firmy Encina. Ma on nadzieję, że umowa będzie początkiem długoterminowej współpracy na drodze do „przyszłości, w której nic się nie marnuje”.
Źródło: Covestro