a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSPECIFIC – powłoki jak małe elektrownie

SPECIFIC – powłoki jak małe elektrownie

Powłoka, która pozwala magazynować energię słoneczną i przetwarzać ją na prąd elektryczny, zmieniając budynek w samowystarczalną małą elektrownię? Brzmi jak science fiction, tymczasem jest bardziej w zasięgu ręki, niż nam się wydaje. Nad taką właśnie technologią pracuje program naukowo-badawczy SPECIFIC, do którego partnerów należą wytwórca konstrukcji stalowych Tata Steel oraz koncern chemiczny BASF.

SPECIFIC

fot. glitch (sxc.hu)

Program SPECIFIC (ang. Sustainable Product Engineering Centre for Functional Industrial Coatings) opracowuje specjalne powłoki na szkło lub metal, które magazynują energię, a w razie potrzeby przetwarzają ją i uwalniają. Dzięki temu może być wykorzystana do ogrzania lub oświetlenia budynku. Sekret tkwi w specjalnych środkach chemicznych, dostarczanych przez BASF (m.in. Micronal PCM). Rozwiązanie to pozwoliłoby zaoszczędzić miliony dolarów, a do tego byłoby przyjazne środowisku.

Stojący na czele przedsięwzięcia Kevin Bygate tłumaczy wagę projektu, używając obrazowego przykładu. Tata Steel Europe w ciągu roku wytwarza 200 mln m² powlekanej stali. Gdyby zaledwie 10% z tego stanowiły elementy z funkcjonalną powłoką, przetwarzającą energię słoneczną w elektryczną, zyskalibyśmy ilość energii, jaką wytwarza w ciągu roku elektrownia atomowa. To rodzaj samonapędzającej się machiny – wystarczy inwestycja w produkcję, a korzyści czerpać można przez długie lata.

Innowacyjna technologia, nad którą pracuje SPECIFIC, nie dotyczy tylko nowych budynków. Powłokę będzie można zastosować też na już stojących obiektach. A z czasem, jeśli rozwiązanie się przyjmie, może być też wykorzystane przez inne gałęzie przemysłu – na przykład branżę samochodową.

Rola, jaką pełni w tym projekcie BASF, jest niebagatelna. Samą syntezą i dostarczeniem chemikaliów mógłby równie dobrze zająć się któryś z uniwersytetów, jednak instytucje tego typu w przeciwieństwie do dużego koncernu nie mogą produkować potrzebnych substancji na wielką skalę. Udostępniając więc swoje zakłady BASF pozwala na przeniesienie opracowywanej technologii z laboratorium bezpośrednio na linię produkcyjną.

Zarówno BASF jak i Tata Steel są ogromnymi przedsiębiorstwami, rozpoznawanymi na arenie międzynarodowej. Dysponują środkami finansowymi i mają dostęp do rynku, dzięki czemu opracowane w ramach SPECIFIC rozwiązania będzie można szybko skomercjalizować. A, jak zauważa kierownik badań Dave Worsley, także na tym polega dziś innowacja – nie tylko na opracowywaniu niszowych rozwiązań, nie wychodzących poza duszne wnętrza laboratoriów, ale i na umożliwianiu ich komercyjnego wykorzystania. By szybko mogły stać się dobrem powszechnym.

Źródło: BASF