a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSkładnik rdzy… do oczyszczania wody

Składnik rdzy… do oczyszczania wody

Czy powłoka może usunąć zanieczyszczenia z wody? Okazuje się, że tak. I w dodatku to zasługa pewnego związku, który dotychczas był powszechnie znany (i znienawidzony) jako składnik rdzy.

powłoka oczyszczanie wody rdza

Fot. 3345408 / pixabay.com

Na trop usuwającej zanieczyszczenia powłoki wpadli naukowcy z Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) w Singapurze. Kluczowym składnikiem zaproponowanej przez nich warstwy jest wodorotlenek żelaza, który dotychczas producentom powłok kojarzył się wyjątkowo źle. Jest to bowiem pospolity składnik rdzy…

Oprócz tego jednak, że uprzykrza życie przemysłowcom, związek ten wyjątkowo chętnie wiąże się z niektórymi zanieczyszczeniami. I właśnie ten fakt wykorzystali badacze z Singapuru, opracowując powłokę bogatą w nanocząstki wodorotlenku żelaza.

Otrzymanym materiałem pokryli piankę niklową, a następnie umieścili ją w wodzie z zabarwionym środkiem zanieczyszczającym. Jako zanieczyszczenie posłużyła czerwień kongo, rozpuszczalny w wodzie barwnik na bazie soli sodowej. Nadzieje naukowców się potwierdziły – powłoka zaczęła odciągać czerwień kongo z wody. W ten sposób w ciągu godziny usunęła 90% zanieczyszczenia.

Fot. Royal Society of Chemistry

Fot. Royal Society of Chemistry

Obecnie badacze dopracowują formułę powłoki, tak aby była ona jeszcze bardziej efektywna jako środek oczyszczający. W przyszłości technologia ta może posłużyć na przykład do oczyszczania wody pitnej. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Journal of Materials Chemistry A”.

Źródło: paintsquare.com