Sika nadal inwestuje w Afryce. Firma przeniosła się do nowego zakładu w Tanzanii, w którym produkuje obecnie na miejscu zaprawy budowlane wraz z dodatkami do betonu. Rozbudowała również swoją fabrykę w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Znaczące rozszerzenie powierzchni produkcyjnej i magazynowej na terenach zakładów w Dar es Salaam oraz Abidjan to element strategii rozwoju na kontynencie afrykańskim. Zapotrzebowanie na produkty Sika w tej części świata gwałtownie rośnie.
Rosnąca populacja i szybka rozbudowa infrastruktury
Najważniejszymi czynnikami, które napędzają sprzedaż produktów budowlanych w Afryce, jest postępująca industrializacja i urbanizacja, gwałtowne rozrastanie się populacji oraz rozbudowa infrastruktury. Obecnie populacja Afryki wynosi ok. 1 milion mieszkańców, już do roku 2040 ma jednak ulec podwojeniu. To duża szansa biznesowa dla producentów takich jak Sika. Jak mówi Ivo Schädler, dyrektor regionu EMEA:
Posiadając już oddziały w 18 krajach Afryki oraz 22 fabryki na tym kontynencie, inwestujemy długoterminowo i pokazujemy, że jesteśmy zaangażowani w rozwój zrównoważonego biznesu w tym regionie. W naszych dwóch rozbudowanych zakładach wytwarzamy produkty i rozwiązania o wysokiej wartości, wykorzystywane w dużych projektach infrastrukturalnych.
Finansowane publicznie duże przedsięwzięcia budowlane w dziedzinie infrastruktury znacznie napędzają rozwój przemysłu budowlanego zarówno w Tanzanii, jak i Wybrzeżu Kości Słoniowej. W przypadku Tanzanii do roku 2025 przewidywany jest rozrost branży w tempie ponad 10% rocznie, w przypadku Wybrzeża Kości Słoniowej – 6%.
Lepsza obsługa klientów w regionie
Większy zakład w Tanzanii daje Sika możliwość zaopatrywania klientów w produkowane na miejscu nie tylko dodatki do betonu, ale również zaprawy i kleje do płytek. Pozwoli to znacznie skrócić czas oczekiwania na zamówienie.
Dzięki rozbudowie fabryki w Wybrzeżu Kości Słoniowej firma będzie natomiast w stanie zaopatrywać także inne kraje w regionie, takie jak Burkina Faso, Togo, Benin, Mali i Sierra Leone. Po niedawnym otwarciu oddziału w Ghanie to kolejny krok Sika pokazujący, że producent ma duże plany względem Afryki.
Źródło: Sika