a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiSeminarium FOCA 2016 – pomiar i kontrola barwy

Seminarium FOCA 2016 – pomiar i kontrola barwy

Jako Główny Dystrybutor X-Rite Pantone w Polsce, firma Reprograf od lat organizuje konferencje, seminaria oraz warsztaty z zakresu pomiaru i kontroli barwy, które cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku obie firmy wspólnie realizują seminaria pod nazwą „Fundamentals of Color and Appearance. Teoria i praktyka” (w skrócie FOCA). Jedna z takich imprez odbyła się na początku października w Gdańsku.

seminarium FOCA 2016

Fot. arch. Reprograf

FOCA to seminarium organizowane według autorskiego programu firmy X-Rite Pantone, teraz realizowane w nowej niekomercyjnej odsłonie. Tematyka została zawężona do merytorycznego podejścia do kwestii pomiaru i kontroli barwy, tak aby uczestnicy mogli poznać, a w większości przypadków zgłębić zasady percepcji barwy i w prosty sposób uporządkować sobie zdobytą wcześniej, jak i podczas szkolenia wiedzę.

Stąd już na początku stawiane są podstawowe pytania: Co to jest barwa? Jakie występują ograniczenia w jej postrzeganiu oraz pomiarach? Kiedy tak naprawdę kolor jest „wystarczająco dobry”? Jak prawidłowo o nim pisać i mówić?

Wychodząc od tych, wydawałoby się, prostych, a wręcz banalnych pytań, przedstawiciele firm X-Rite Pantone: Małgorzata Lososová-Ungradová, Lucie Matušková, Jan Ungrad, oraz Reprograf: Daniel Cedzyński, Leszek Bartkowiak, Marek Szczepański, specjaliści z dziedziny pomiaru i kontroli barwy, w bardzo przystępny dla uczestników sposób przeszli stopniowo do coraz trudniejszych aspektów tej wiedzy. Poruszyli tematy m.in. systemów barw, systemów klasyfikacji barw, przestrzeni barwnych, tolerancji i wiele innych. Dzięki ćwiczeniom interaktywnym, opierającym się na praktycznych przykładach, uczestnicy mogli od razu sprawdzić zdobytą wiedzę.

Docelowym założeniem programu jest aby zdobyta podczas seminarium wiedza okazała się przydatna i mogła być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie człowiek zajmuje się barwą, czyli tak naprawdę w wielu dziedzinach: nie tylko w poligrafii, ale także w przemyśle opakowań, projektowaniu graficznym, przemyśle farb i lakierów, przetwórstwie tworzyw sztucznych, odzieżowym, samochodowym, kosmetycznym i innych. Dlatego też uczestnikami seminarium są reprezentanci tych wszystkich branży.

Każdy uczestnik na koniec otrzymuje certyfikat udziału w międzynarodowym seminarium. Reprograf w ramach współpracy z firmą X-Rite Pantone obsługuje na terenie Polski Klientów tych wszystkich branży. Wywodząc się z branży poligraficznej, jednocześnie coraz aktywniej wdraża rozwiązania w pozostałych dziedzinach, świadcząc przy tym usługi standaryzacji druku oraz serwisowe. Daniel Cedzyński, Dyrektor Działu Color Solutions w firmie Reprograf, tak podsumowuje ostatnią edycję seminarium FOCA:

Staramy się, aby organizowane przez nas seminarium FOCA było nadal w miarę możliwości kameralne. Dlatego z reguły są to dwa dni, przy czym uczestnik decyduje, który dzień jest dla niego dogodny. Mniejsze grupy dają nam możliwość spokojnej rozmowy z Uczestnikami i udzielenia odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Szukają oni ciekawych rozwiązań, ale widzimy też, że borykają się z kwestią zapobiegania trudnym reklamacjom i edukacji swojego klienta. Jest nam niezmiernie miło, że nasze seminarium, tym razem zorganizowane w Trójmieście, zostało wysoko ocenione przez Uczestników. Dziękujemy za okazane zaufanie i zapraszamy na kolejne nasze imprezy, zaplanowane na rok 2017.

Źródło: Reprograf