REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

SelfPaint – automatyzacja, która się opłaca

O 20% mniej zużytej farby i o 15% mniej energii – taki jest bilans nowej technologii lakierniczej, zaproponowanej przez Fraunhofer Institute. Ma ona rozwiązać problem zautomatyzowanego lakierowania indywidualnych, niestandardowych elementów.

SelfPaint

Fot. arch. Fraunhofer FCC

W dzisiejszych czasach coraz częściej oferuje się elementy ściśle dostosowane do potrzeb klienta. Lakierowanie takich niestandardowych obiektów nigdy nie było jednak łatwe. Programowanie robota tylko po to, by pomalować jedną część, nie wchodziło w grę. Dlatego najczęściej tego typu elementy maluje się dziś ręcznie, ale jest to proces pochłaniający więcej energii, czasu i materiału.

Technolodzy z Fraunhofer Institute postanowili rozwiązać ten problem. Od kilku lat intensywnie pracują nad systemem SelfPaint – technologią, która pozwala na zautomatyzowane lakierowanie małych serii, a nawet pojedynczych elementów. Jak wykazały przeprowadzone już testy, proces ten pozwoli zaoszczędzić 20% farby (a zarazem zmniejszyć o 20% emisję szkodliwych substancji), 15% energii oraz 5% czasu. I gwarantuje dużo większą powtarzalność.

W pięciu krokach, bez udziału ludzi

Proces składa się z pięciu etapów. Pierwszy to trójwymiarowy skan elementu, na podstawie którego realizuje się krok drugi – symulację trajektorii lotu cząsteczek farby, dzięki której ustalić można parametry procesu malowania. Trzeci etap to określenie, na podstawie danych z symulacji, ścieżki robota, czwarty – sam proces lakierowania. W piątym natomiast dokonuje się oceny jakości, sprawdzając przede wszystkim, czy uzyskano wymaganą grubość.

Do inspekcji grubości wykorzystuje się technologię terahercową – fale z zakresu między mikrofalami a podczerwienią. Jest to technika bezdotykowa, umożliwia więc pomiar grubości nawet mokrej warstwy farby. Idea całego systemu SelfPaint polega na tym, aby zapewnić całkowicie zautomatyzowany proces do codziennego użytku – malowanie i inspekcję jakości bez udziału ludzi.

Gotowe pod koniec 2018

SelfPaint to dzieło technologów z Fraunhofer Institute, z oddziałów Manufacturing Engineering and Automation (IPA) oraz Industrial Mathematics (ITWM), a także pracowników szwedzkiego Fraunhofer-Chalmers Research Centre for Industrial Mathematics FCC. Indywidualne moduły procesu są już dopracowane, obecnie trwają prace nad tym, aby połączyć je w kompleksowy, zautomatyzowany proces. Przewiduje się, że system będzie gotowy do końca 2018 roku.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA