a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiŚciana ombre – efektowne cieniowanie

Ściana ombre – efektowne cieniowanie

Marzy ci się intrygujący efekt dekoracyjny na ścianie? Może coś w klimacie śródziemnomorskim? Atrakcyjnym rozwiązaniem, które na pewno wzbudzi zainteresowanie gości, jest ściana ombre.

ombre

Fot. Ben Earwicker – Garrison Photography (www.garrisonphoto.org) / freeimages.com

Ściana ombre to bardzo ciekawy, choć trudny w wykonaniu efekt dekoracyjny. Polega na cieniowaniu – płynnym przejściu od jednego koloru do drugiego. Można to zrobić samodzielnie, nie potrzeba nam bowiem ciężko dostępnych narzędzi lub wieloletniego doświadczenia malarskiego, ale należy postępować ściśle ze wskazówkami. Łatwo bowiem popełnić błąd i z wymarzonego efektu nici.

Oto, co należy zrobić, aby wyczarować na ścianie efekt ombre (instrukcja pochodzi ze strony Dekoratorium):

    1. Przygotuj wałki (do nanoszenia farb), mały pędzelek lub szmatkę (do ich rozcierania), kuwety oraz, oczywiście, farby. Wybierz trzy współgrające ze sobą odcienie tego samego koloru (dla wygody nazwiemy je Odcień 1 – najciemniejszy, Odcień 2 – średni i Odcień 3 – najjaśniejszy). Weź pod uwagę resztę wystroju, pomyśl, czy wybrane barwy będą się dobrze prezentowały w połączeniu z meblami i dodatkami.
    2. Przygotuj ścianę. Jeśli jest skredowana, oczyść ją i zagruntuj, jeśli ma ubytki – uzupełnij je najpierw przy użyciu mas szpachlowych.
    3. Pokryj całą ścianę Odcieniem 3 – kolorem bazowym, najjaśniejszym spośród trzech wybranych (na przykład białym).
    4. Po wyschnięciu farby podziel ścianę na pięć poziomych pasów. Pierwszy, trzeci i piąty powinny być grubsze od pozostałych, na ok. 50-70 cm, podczas gdy drugi i czwarty – na ok. 20-30 cm.

Fot. AngieSix / Foter.com / CC BY-ND

5. Najniższy pas pomaluj Odcieniem 1, najciemniejszym. Następnie wymieszaj go z Odcieniem 2, i tak powstałym kolorem pośrednim pomaluj drugi od dołu pas. Granicę między nimi rozetrzyj przy pomocy pędzelka lub szmatki. Nie musisz tego robić równo jak od linijki – daj się ponieść fantazji, żeby uzyskać efekt morskich fal albo kłębiących się chmur. Aby jednak uzyskać wymarzony efekt, warto poćwiczyć najpierw rozcieranie na małym fragmencie ściany.

6. Na pas środkowy nanieś Odcień 2, o średniej jasności, i znów rozetrzyj granicę między tym pasem a poprzednim. Wymieszaj odrobinę Odcienia 2 z Odcieniem 3 i powstałą mieszanką pomaluj czwarty od dołu pas. Rozetrzyj granicę między nim a piątym pasem, pokrytym warstwą farby bazowej.

To wszystko. Teraz wystarczy już tylko poczekać, aż farba wyschnie… i cieszyć się pięknym, własnoręcznie wykonanym cieniowaniem!

 

Fot. arch. Śnieżka

ombre

Fot. arch. Śnieżka

Źródła: Dekoratorium, Śnieżka