REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Samoczynnie samonaprawiające się polimery

Samonaprawiające się polimery nie są już nowością na rynku, jednak wszystkie tego typu powłoki dostępne komercyjnie wymagają jakiegoś bodźca zewnętrznego, który zainicjuje naprawę. Może być to światło, ciepło lub określony związek chemiczny. Naukowcom z Hiszpanii udało się natomiast stworzyć materiał, który „leczy się” spontanicznie i zupełnie samoczynnie.

samonaprawiające się polimery

Fot. melodi2 (rgbstock.com)

Spontaniczna i samoczynna naprawa

Niezwykły materiał należy do poliuretanów, a konkretnie polimocznikouretanów, i opracowany został przez badaczy z ośrodka CIDETEC w San Sebastian w Hiszpanii. Choć może się to wydawać nieprawdopodobnie, do odtworzenia zerwanych wiązań nie wymaga on ani światła, ani ciepła, ani żadnego związku chemicznego. Reakcja metatezy disulfidów aromatycznych, która jest podstawą procesu naprawy w tym materiale, zachodzi spontanicznie już w temperaturze pokojowej.

Namacalne dowody

Dowodem na to są wyniki przeprowadzonych badań. W pierwszym teście blok cylindryczny materiału przecięto na pół, a następnie ściśnięto, utrzymując obydwie połowy blisko siebie. Po dwóch godzinach polimer zdołał się niemal całkowicie zregenerować – blok znowu tworzył integralną całość, której nie dało się tak po prostu rozdzielić.

W drugim teście cięto materiał bardzo powoli cienkim drucikiem miedzianymi z przymocowanymi ciężarkami. Pod wpływem siły grawitacji drut wbijał się stopniowo w materiał. Zanim przeszedł przez cały blok, wiązania w części, która przecięta została najwcześniej, zdążyły się już odtworzyć.

Praktyczne zastosowania

To bardzo ważne odkrycie. Po raz pierwszy doniesiono o materiale, który potrafi się spontanicznie zregenerować. Ponieważ zaś polimery o zbliżonym składzie i właściwościach mechanicznych są już wykorzystywane w przemyśle, istnieje szansa, że ta technologiczna nowinka szybko trafi na rynek i znajdzie praktyczne zastosowania. Na pewno zostanie ciepło przyjęta w dziedzinie farb samochodowych, gdzie samonaprawiające się lakiery ceni się, nie noszą bowiem śladów zarysowań. Również w branży meblarskiej oraz sprzętów AGD tego typu powłoki staną się hitem – odeślą rysy do lamusa raz na zawsze.

Jeśli chodzi o kierunek przyszłych badań naukowców, zamierzają oni teraz tak zmodyfikować formułę polimeru, by uczynić go twardszym i bardziej wytrzymałym. W ten sposób sprostać będzie mógł wszystkim wyzwaniom przemysłu.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA