REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek żywic akrylowych – raport

Zgodnie z doniesieniami Global Industry Analysts najbliższa przyszłość rynku żywic akrylowych rysuje się w różowych barwach. Wykorzystujące je sektory przemysłu dynamicznie się rozwijają, dlatego zapotrzebowanie na ten rodzaj żywic rośnie.

rynek żywic akrylowych

Fot. lusi (sxc.hu)

Szerokie zastosowanie

Żywice akrylowe oraz wykorzystywane do ich otrzymywania metakrylany mają szerokie zastosowanie – od farb i lakierów poprzez tkaniny, papier i środki ochrony osobistej aż po chemię budowlaną, elektronikę i motoryzację. Ponieważ światowa gospodarka wychodzi z kryzysu, a w niektórych rejonach świata jej rozwój nabrał nieprawdopodobnego tempa, również żywice akrylowe stają się pożądanym towarem.

Budowlany szał w Azji

Najsilniej rozwijający się obszar tego rynku to Azja i Pacyfik, gdzie źródłem zapotrzebowania jest przede wszystkim budownictwo, motoryzacja oraz sprzęt RTV (telewizory LCD). Indie, Chiny, Indonezja i Tajlandia należą do krajów intensywnie się rozbudowujących, a to pociąga za sobą zużycie wielu litrów farb. Nieco gorzej wygląda sytuacja w Europie, Ameryce Północnej i Japonii, gdzie rynek jest już nasycony.

Fot. By_lio (sxc.hu)

Najwięcej żywic idzie na farby

Farby i lakiery to obszar zastosowań, który pochłania największą ilość żywic akrylowych. Nie są one jednak najszybciej rozwijającą się branżą korzystającą z tych żywic – w tym przypadku zdeklasowane zostały przez papiernictwo.

Wyzwania

Sytuacja jest więc bardzo korzystna, ale pojawią się również wyzwania, z jakimi rynek będzie musiał się zmierzyć. Są to przede wszystkim rosnące ceny surowców i regulacje proekologiczne. W branży farbiarskiej na przykład coraz częściej wymaga się od producentów minimalnej zawartości LZO, dlatego technolodzy intensywnie pracują nad nietoksycznymi, przyjaznymi dla środowiska odmianami żywic akrylowych.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA