a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiRynek żywic akrylowych – co go czeka?

Rynek żywic akrylowych – co go czeka?

Światowy rynek żywic akrylowych póki co zdominowany jest przez Azję i Pacyfik, Europę oraz Amerykę Północną, ale kraje z innych części świata będą się coraz szybciej rozwijać. Na temat przyszłości rynku wypowiadają się w najnowszym raporcie analitycy MarketsandMarkets.

rynek żywic akrylowych

Branża farbiarska to najważniejszy obszar zastosowań żywic akrylowych. Fot. cybersnot (freeimages.com)

85% produkcji i 75% wartości – taki jest udział Azji i Pacyfiku, Europy oraz Ameryki Północnej w światowym rynku żywic akrylowych. Te i inne informacje znaleźć można w nowo opublikowanym raporcie MarketsandMarkets o imponującym tytule Acrylic Resins Market by Raw Material (Acrylates, Methacrylates, Hybrids and Others), by Solvency, by Property (Thermoplastics and Thermosetting) & by Application (Paints & Coatings, Construction, Industrial & Commercial, Paper & Paperboard, Textiles & Fibers & Adhesives) – Global Trends & Forecast to 2019.

Stabilny wzrost, ale…

Zdaniem analityków rynek ten do roku 2019 rozwijał się będzie w tempie 4,3% rocznie pod względem wielkości produkcji i 4,4% pod względem wartości. Wytwórcy żywic akrylowych są więc w dobrej sytuacji, muszą się jednak liczyć z wieloma czynnikami, które wpływać będą na rynek. Należą do nich na przykład nowe rozporządzenia na temat emisji LZO (na Zachodzie), przejście od produktów rozpuszczalnikowych na wodorozcieńczalne i rozkwit przemysłu samochodowego. Coraz bardziej liczyć się też będą ekologiczne metody otrzymywania żywic akrylowych – zdaniem specjalistów zrewolucjonizują one w najbliższych latach cały rynek.

Bliski Wschód i Afryka gonią czołówkę

Na pierwszym miejscu pod względem zużycia znajdują się Chiny i tutaj prawdopodobnie nic się nie zmieni – do roku 2019 tamtejszy rynek ma się rozwijać dwukrotnie szybciej niż reszta świata. Na drugim miejscu pozostają Stany Zjednoczone. Powoli na czoło wysuwają się jednak również inne państwa, takie jak Brazylia, Indie czy Meksyk. Poza tym analitycy zapowiadają, że zapotrzebowanie na żywice akrylowe silnie wzrośnie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki.

Farby – najważniejsze zastosowanie

Najwięcej żywic akrylowych pochłania zdecydowanie przemysł farbiarski, gdzie produkty akrylowe stanowią 35% wszystkich produkowanych farb. Zastosowanie tych żywic jest jednak szerokie – wykorzystuje je także budownictwo i przemysł, są stosowane przy produkcji papieru, tkanin, włókien i tworzyw sztucznych.

Wśród najważniejszych producentów w tej branży specjaliści MarketsandMarkets wymieniają m.in. BASF, DOW Chemical, Arkemę, Nippon Shokubai, Mitsubishi Chemical Holdings oraz DIC.

Raport można kupić na stronie MarketsandMarkets.

Źródło: MarketsandMarkets