REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek wypełniaczy – raport

Instytut Ceresana opublikował nowy raport dotyczący rynku wypełniaczy. Są one stosowane głównie przy wyrobie tworzyw sztucznych oraz papieru, ale stanowią też ważny składnik farb i lakierów.

rynek wypełniaczy

Jednym z najczęściej stosowanych wypełniaczy jest mielony węglan wapnia. Fot. Ondřej Mangl (Wikimedia Commons)

Wypełniacze są od wielu lat tradycyjnie stosowane w celu zagęszczenia farby lub materiału, zwiększenia objętości i umocnienia struktury powłoki malarskiej. W ostatnich latach jednak zaczęto je dopracowywać tak by pełniły również rolę użytkową, dzięki czemu bardzo zyskały na znaczeniu. Te obecnie stosowane mogą znacznie poprawić sztywność, przewodność elektryczną, odporność na warunki atmosferyczne i szereg innych parametrów.

Serce światowej produkcji – Azja i Pacyfik

Nic więc dziwnego, że rynek rośnie w siłę – specjaliści Ceresana przewidują, że w 2021 roku przyniesie już dochód w granicach 27,7 mld $. Obecnie pod względem produkcji wypełniaczy dominuje Azja i Pacyfik, której udział w całym światowym rynku wynosi 48%. Zaraz za nią uplasowały się Zachodnia Europa i Ameryka Północna. W najbliższym czasie dystans między Azją a resztą świata będzie się powiększał, ale nieco wolniej niż w ciągu ostatnich ośmiu lat, kiedy to zapotrzebowanie na wypełniacze w Europie i Ameryce było mniejsze.

Farby na czwartym miejscu

Jeśli chodzi o globalne wykorzystanie wypełniaczy, branża farbiarska znajduje się obecnie na czwartym miejscu. Wyprzedzają ją kolejno przetwórstwo tworzyw sztucznych, przetwórstwo elastomerów i produkcja papieru. Do najważniejszych zastosowań wypełniaczy należy także produkcja klejów.

Carbon black i talk zyskują na znaczeniu

Pod względem rodzaju wypełniacza przodują obecnie na świecie mielony węglan wapnia, strącony węglan wapnia oraz pigment carbon black, a także kaolin i talk. Zapotrzebowanie na niemal wszystkie stosowane obecnie wypełniacze wzrośnie, ale największą popularnością będą się cieszyć carbon black oraz talk.

Prócz powyższych informacji raport zawiera szczegółową analizę rynku (ze szczególnym uwzględnieniem 16 krajów, gdzie produkcja i sprzedaż wypełniaczy jest najbardziej rozwinięta) i prognozy aż do roku 2021. Branża analizowana jest pod kątem zastosowań, a także rodzajów wypełniaczy. W raporcie zaprezentowani zostali także najważniejsi wytwórcy tego typu produktów (m.in. BASF, 3M, Alcoa i Nordkalk). Szczegóły na stronie instytutu Ceresana.

Źródło: Ceresana

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA