REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek rozpuszczalników – raport

Mimo że w branży farbiarskiej coraz częściej rezygnuje się z rozpuszczalników, nie ma obaw o ich sprzedaż. Według firmy MarketsandMarkets wartość ich rynku w latach 2013-2018 ma wzrosnąć do 43,4 mld $, co oznacza CAGR na poziomie 5%.

rynek rozpuszczalników

Fot. Kippelboy (Wikimedia Commons)

Konwencjonalne rozpuszczalniki cieszą się wzięciem zwłaszcza w budownictwie i motoryzacji. Światowym sercem tych dwóch sektorów przemysłu jest natomiast obecnie Azja i Pacyfik. Ponieważ jednak tego typu produkty są toksyczne i charakteryzują się wysoką zawartością LZO, a ceny wykorzystywanej do ich produkcji ropy naftowej stale rosną, powoli znikają one ze sklepowych półek. Zastępują je systemy wodorozcieńczalne, proszkowe lub nowe, ekologiczne rozpuszczalniki.

Udział tych „zielonych”, przyjaznych środowisku rozpuszczalników na rynku stopniowo się zwiększa. W rejonach, gdzie regulacje proekologiczne są bardzo restrykcyjne (Europa, Ameryka Północna) nowego typu rozpuszczalniki to najlepszy wybór – zawierają mniej LZO, a do ich otrzymywania wykorzystuje się naturalne zasoby. Na ich niekorzyść działa fakt, że pod względem jakości pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Ponieważ jednak naukowcy z całego świata pracują nad poprawą ich parametrów, być może wkrótce dorównają one konwencjonalnym rozpuszczalnikom.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA