REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek farb w Europie Zachodniej – raport IRL

Firma IRL opublikowała kolejną edycję raportu „A Profile of the West European Paint Industry”, który analizuje najnowsze dane dotyczące rynku farb w Europie Zachodniej. Znalazło się w nim między innymi podsumowanie roku 2013, prognozy do roku 2018 oraz obecne trendy rynkowe w 16 krajach należących do omawianego obszaru.

rynek farb w Europie Zachodniej, Europa Zachodnia

Fot. arch. IRL

W roku 2013 zapotrzebowanie na farby w krajach Europy Zachodniej wyniosło 5,6 mln ton. Do roku 2018 wartość ta ma wzrosnąć do ponad 6,2 mln ton, co oznacza rozwój na poziomie 2,2% w skali roku.

Wśród państw dominują Niemcy, które kontrolują niemal ¼ rynku. Irlandia, Norwegia i Finlandia to z kolei najmniejsze, ale i najszybciej się rozwijające rynki. Zwłaszcza dynamiczny rozwój przemysłu gazowo-olejowego w Norwegii sprzyja sprzedaży farb, zarówno w kraju jak i u najbliższych jego sąsiadów.

Na topie – dekoracyjne i proszkowe

Jeżeli natomiast chodzi o rodzaj farb, większość – bo aż 60% – stanowią architektoniczne i dekoracyjne. Ten sektor rynku farbiarskiego będzie również należał do najszybciej się rozwijających, a to z powodu odradzającej się branży budowlanej. Coraz popularniejsze będą także farby proszkowe – technologia ta w ostatnich latach została znacznie udoskonalona, a inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do kwestii ekologii, dlatego chętniej sięgają po ten rodzaj farb. Szybki rozwój przemysłu gazowo-olejowego i rosnąca liczba inwestycji w infrastrukturze sprawiły natomiast, że wysoka jest również sprzedaż farb ochronnych.

16 krajów, 9 sektorów

Wśród analizowanych krajów znalazły się Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Rynek farb został natomiast podzielony na następujące sektory: architektoniczny/dekoracyjny, przemysłowe farby do drewna, farby ochronne, farby morskie, lakiery samochodowe OEM, lakiery samochodowe do napraw, farby proszkowe, ogólnie pojęte farby przemysłowe i powłoki do tworzyw sztucznych.

Więcej na temat raportu na stronie IRL.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA