REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rusza konkurs Złoty Medal Chemii 2016


Rozpoczyna się kolejna, szósta już edycja konkursu dla studentów Złoty Medal Chemii. Do konkursu zgłaszać można prace licencjackie lub inżynierskie obronione w roku akademickim 2015/2016 i dotyczące chemii lub jej pogranicza z biologią i fizyką.

Złoty Medal Chemii 2016

Laureaci zeszłorocznej edycji konkursu Złoty Medal Chemii. Fot. arch. IChF PAN

Honorowy patronat nad konkursem Złoty Medal Chemii sprawują prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego, oraz prof. dr hab. Bogusław Buszewski, prezes Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. Współorganizatorem konkursu i fundatorem nagród jest firma DuPont. Jak mówi prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN:

Nasz konkurs, organizowany pod patronatem Prezesów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Komitetu Chemii Analitycznej PAN, kieruje się wspólną dewizą by wspierać najlepszych, aby stali się jeszcze lepszymi.

Dla najlepszego – 10 000 zł 

Na laureata czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych. Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych pracom zakwalifikowanym do jednej z trzech kategorii: rolnictwa i żywności, biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

Głównymi kryteriami decydującymi o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia będą: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań. Jak mówi Andrzej Pałka, dyrektor generalny DuPont Poland:

Z wielkim zainteresowaniem obserwujemy imponujący rozwój karier naukowych laureatów poprzednich edycji konkursu. Ich wyniki potwierdzają zasadność dalszego rozwijania idei Złotego Medalu Chemii. Jesteśmy dumni z możliwości wspierania młodych polskich naukowców.

Motywacja na starcie

W ubiegłorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło ponad 50 studentek i studentów 19 uczelni z całego kraju. Złoty Medal Chemii 2015 trafił do rąk Michała Sawczyka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy licencjackiej laureat opisał nowatorską metodę umożliwiającą efektywne prowadzenie reakcji Hecka z możliwością odzyskiwania katalizatora palladowego z mieszaniny reakcyjnej za pomocą magnetycznych nanocząstek kobaltu. O tym, co dała mu nagroda, młody badacz mówi:

Wygrana w konkursie utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto odkrywać nową wiedzę, która przyczynia się do lepszego zrozumienia świata. Dzięki nagrodzie z wielkim zapałem kontynuuję badania nad niekowalencyjnymi oddziaływaniami w nanoprzestrzeniach. Już niedługo ukażą się kolejne publikacje naukowe mojego autorstwa.

Nabór rusza w czerwcu

Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji rozpocznie się 1 czerwca i zakończy 14 października. Lista finalistów zostanie ogłoszona w listopadzie. Finaliści zaprezentują następnie swoje prace w siedzibie IChF PAN w celu wyłonienia laureatów konkursu. Uroczysty finał szóstej edycji Złotego Medalu Chemii odbędzie się tradycyjnie 1 grudnia w siedzibie Firmy DuPont w Warszawie. Prace należy nadsyłać drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej konkursu, dostępnej pod adresem: www.zlotymedalchemii.pl. Tutaj też znajdą się szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin. Dostępne będą od 4 maja.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA