a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweRolls-Royce z lakierem z diamentów

Rolls-Royce z lakierem z diamentów

Coś takiego mógł wyprodukować tylko Rolls-Royce. Na tegorocznej wystawie Geneva Motor Show producent luksusowych aut zaprezentował model z… pierwszym na świecie lakierem z diamentów.

Rolls-Royce lakier diamenty

Fot. arch. Rolls-Royce

Ghost Elegance to z pewnością pierwszy tego typu samochód na świecie. Jego lakier wyprodukowany został z 1000 pokruszonych, pozyskanych zgodnie z zasadami etyki diamentów. Nazwany „Diamond Stardust” (Diamentowy Gwiezdny Pył), jest najbardziej luksusowym i lśniącym wykończeniem, jakie kiedykolwiek zastosowano na samochodzie. Co za tym idzie… również najdroższym.

Lakier z diamentów – jak się to robi?

Nikt tego nigdy wcześniej nie próbował… Nic dziwnego, że zadanie pochłonęło dwa miesiące intensywnych prac. Prowadził je trzyosobowy zespół Goodwood Technical Laboratory w składzie Paolo Travaglia, Rawdon Evernden oraz Joseph Piotrowski.

Technolodzy badali pod mikroskopem rozmiary diamentów oraz analizowali transmisję i odbicie światła, aby uzyskać pożądany efekt estetyczny. Wyzwaniem było również równomierne rozprowadzenie kryształów diamentu w lakierze oraz uzyskanie gładkiego wykończenia, tak, by diamenty nie były wyczuwalne na dotyk.

Rolls-Royce lakier diamenty

W skład lakieru włączony został drobny diamentowy proszek. Fot. arch. Rolls-Royce

Otrzymano więc bardzo drobny diamentowy proszek, który został wmieszany do lakieru. Ponadto diamenty wymagały dodatkowej warstwy zabezpieczającej je podczas ręcznego polerowania, dlatego zastosowano nietypowy proces lakierowania, z jednym etapem więcej niż standardowo. Przez to wszystko ręczna aplikacja farby wydłużyła się o dwa dni, plus jeszcze jeden dzień na wykańczanie. Długi i pracochłonny proces!

Najdroższy lakier świata

Ostatnie szlify wykończeniowe to dzieło profesjonalnego lakiernika Marka Courta, który posługiwał się pędzlem z włosia wiewiórki. Ghost Elegance posiada m.in. malowane ręcznie felgi oraz akcenty w odcieniu Mugello Red.

Diamentowe auto powstało na zamówienie prywatnego kolekcjonera, nie podano więc jego ceny. Magazyn „Car Magazine” sugeruje jednak, opierając się na informacjach ze swoich źródeł, że koszt samego lakieru wyniósł ok. 300 000 $. Biorąc więc pod uwagę, że cena standardowego modelu Ghost kosztuje przynajmniej 300 000 $, cały samochód mógł kosztować kolekcjonera ok. 600 000 $. Czyli prawie 2,5 mln złotych.

Źródło: Rolls-Royce, paintsquare.com