a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweOszczędne farby i inne rewelacje od PPG Aerospace

Oszczędne farby i inne rewelacje od PPG Aerospace

PPG Aerospace to dynamicznie rozwijająca się jednostka koncernu PPG, która dostarcza produkty dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. Ponieważ stawia na innowacje, w jej ofercie znalazło się w ostatnim czasie sporo ciekawych i praktycznych rozwiązań.

fot. Zela (rgbstock.com)

Priorytet PPG Aerospace to zapewnienie klientom nowoczesnych środków i usług, które pozwolą im zwiększyć efektywność i ograniczyć koszty. Świetnym przykładem takiego produktu jest farba Desothane® HD. Zawiera więcej pigmentu niż tradycyjne farby, toteż można ją stosować w mniejszych ilościach (czysta oszczędność!). Do tego bardzo szybko schnie – czas, jaki samolot musi spędzić w warsztacie, wynosi zaledwie około czterech godzin. Inne udogodnienia oferuje podkład Aerocron™, który jest wyjątkowo lekki – pokryty nim samolot ma mniejszą masę, dzięki czemu sprawniej się porusza i zużywa mniej paliwa.

Jakie jeszcze ciekawostki znaleźć można w ofercie PPG Aerospace? Na przykład gotowe mieszanki dwuskładnikowe, sprzedawane w postaci zamrożonej (co pozwala wstrzymać reakcje chemiczne inicjowane po zmieszaniu). Znacznie ułatwiają one aplikację i ograniczają ilość odpadków – lakiernik nie musi się zastanawiać, jak i w jakich proporcjach zmieszać składniki, wystarczy odmrozić mieszankę i nanieść ją na podłoże.

Oczywiście PPG nie zapomina o tym, jak istotny jest również kolor farby. Korzysta więc z wygodnych, zaawansowanych technologicznie formuł opracowanych przez sektor samochodowy koncernu. Produktem inspirowanym lakierami samochodowymi PPG jest między innymi Andaro® – specjalny pigment oferujący żywy kolor i wysoki połysk. Wraz ze wspomnianą farbą Desothane z dodatkiem połyskliwej srebrnej miki wykorzystany on został do stworzenia atrakcyjnego, rozpoznawalnego wizerunku samolotów linii Virgin Atlantic.

Samolot linii Virgin Atlantic pomalowany z użyciem produktów PPG Aerospace. Fot. arch. PPG

Nie mniejszą wagę PPG Aerospace przywiązuje do opracowywania nowoczesnych materiałów na szyby samolotów. Tworzywa dostarczone przez firmę mają bogatą strukturę, są więc wytrzymałe i trwałe, ale równocześnie stosunkowo lekkie. Mogą tworzyć dowolnie skomplikowane kształty, wymagane niekiedy ze względu na kształt samolotu i kabiny pilota. Zaawansowany technologicznie materiał Opticor® jest zdaniem specjalistów świetnym kandydatem na nowy standard (zastępujący powszechnie stosowane szkło akrylowe, czyli pleksiglas) jeśli chodzi o oszklenie kabiny pilota.

Absolutna nowość opracowana przez PPG Aerospace przy wsparciu firmy Gentex to Alteos™ – pierwszy na świecie komercyjny interaktywny system dla okien pasażerów w samolocie. Szyby są w tym wypadku wykonane z materiału elektrochromicznego – tzn. zmieniającego kolor w zależności od przyłożonego napięcia. W praktyce oznacza to, że jeśli znudzony widokami pasażer ma ochotę uciąć sobie drzemkę, wystarczy że naciśnie odpowiedni przycisk i szyba natychmiast zostanie przyciemniona. Dodatkowe korzyści, jakie oferuje to rozwiązanie to blokowanie promieniowania UV i podczerwonego, co oznacza że nawet mocne słońce grzejące przez okna nie będzie zwiększało temperatury we wnętrzu samolotu. Dzięki temu utrzymanie komfortu na pokładzie jest dużo prostsze.

Interaktywny system Alteos. Fot. arch. PPG

Jak widać więc, PPG Aerospace ma mnóstwo ciekawych pomysłów, które konsekwentnie realizuje. Dzięki temu dużo prostsza i przyjemniejsza staje się nie tylko produkcja samolotów, ale i podróżowanie nimi. Korzyści (w przypadku interaktywnego systemu Alteos wręcz dosłownie) są namacalne.

Źródło: PPG