REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Resipet – żywice z opakowań PET

W Hiszpanii trwają prace nad przetwarzaniem zużytych wielowarstwowych opakowań PET i pozyskiwaniem z nich żywic alkidowych i poliestrowych. Technologia pozwoliłaby z pożytkiem wykorzystać odpady, które każdego roku w ogromnych ilościach lądują na wysypiskach.

Resipet żywice opakowania PET

Fot. arch. Aimplas

PET to materiał, który na ogół bez problemu można poddać recyklingowi. Dotyczy to jednak czystego PET, podczas gdy opakowania często barwione są różnego rodzaju kolorantami lub powlekane innymi materiałami, by wyglądały ciekawiej i przykuwały uwagę klientów. To zaś sprawia, że proces recyklingu staje się bardziej problematyczny i kosztowny.

Być może jednak lądujące do tej pory na wysypiskach opakowania dostaną jednak szansę na drugie życie. W ramach projektu Resipet dwa hiszpańskie ośrodki – instytut Aimplas oraz firma Barpimo – opracowują metodę pozyskiwania ze zużytych opakowań produktów takich jak emalie, żywice i inne materiały dla branży budowlanej.

Technologia pozwoliłaby na otrzymywanie dwóch rodzajów produktów. Pierwszy to żywice alkidowe do produkcji emalii oraz powłok na metale i drewno, drugi – żywice poliestrowe, które mogą być wykorzystane w takich branżach jak budownictwo i transport, do powlekania rurociągów czy jako osnowa kompozytów wzmacnianych włóknem szklanym. Projekt jest finansowany przez hiszpański rząd.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA