a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneRenowacja i odnawianie starych mebli – tanio i praktycznie

Renowacja i odnawianie starych mebli – tanio i praktycznie

Choć żyjemy w czasach, kiedy nowy mebel mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki, warto czasem zadać sobie trochę trudu i zamiast wymieniać stary stolik czy komodę na nowszy model, własnoręcznie je odnowić. Nie jest to wcale tak trudne, jak się wydaje!

odnawianie starych mebli

Fot. zaplo.pl

Renowacja naprawdę się opłaca – w ten sposób nie tylko oszczędzamy na kupnie nowego mebla, ale również zyskujemy element wyposażenia, jakiego nie ma nikt inny. Jak odnowić stare meble? Pomysły na tani remont znajdziesz w internetowym poradniku. Poniżej zaś krótko przybliżamy informacje dotyczące kosztu całej operacji, wyboru farby i ogólnych zasad postępowania.

Oczywiście najszybszym sposobem na odświeżenie mebla jest jego pomalowanie na wybrany kolor. Koszt farby to, w zależności od rodzaju i marki, od 25 do 50 zł / l, a prócz tego musimy zainwestować w podkład (ok. 30 zł / l). Potrzebujemy także dużego i małego pędzla. Duży (od ok. 10 zł) posłuży nam do malowania większych powierzchni, mały (od ok. 5 zł) – do dokładnego pokrycia farbą trudniej dostępnych miejsc. Zamiast pędzla możemy również użyć wałka z gąbki (od ok. 2 zł). Do tego zestaw akcesoriów malarskich, takich jak folia ochronna, taśma, skrobak malarski czy rękawiczki. W sumie koszt samego malowania powinien się zamknąć w 150 zł. Niezbyt wygórowana cena, biorąc pod uwagę, że otrzymujemy w pewnym sensie nowy, bo zupełnie odmieniony, mebel.

Przed malowaniem należy oczywiście pamiętać o odpowiednim przygotowaniu mebla – usunięciu starych powłok malarskich oraz dokładnym oczyszczeniu i zmatowieniu powierzchni. Czym najlepiej malować? Najwygodniejszą opcją jest wałek z gąbki, ponieważ dobrze rozprowadza farbę i nie pozostawia smug, ale jeśli zależy ci na naturalności lub efekcie postarzenia, wybierz raczej pędzel. Pozostaje jeszcze wybór rodzaju farby. Poniżej porównanie najczęściej stosowanych produktów (więcej informacji – po kliknięciu w obrazek):

jak odnowić stare meblePamiętaj jednak, że wybór narzędzi i farby to dopiero początek. Szczegółów na temat tego, jak przygotować mebel do malowania, czym malować i jak malować, dowiedzieć się możesz na specjalistycznych warsztatach, na przykład 11 lutego w Warszawie. Z pewnością pomogą ci się one przekonać, że renowacja mebli to nie tylko praktyczne i oszczędne rozwiązanie, ale również przyjemny, odprężający sposób na spędzenie czasu. Powodzenia!